Bezpieczeństwo na plaży

Żeby wakacje były udane, muszą być przede wszystkim bezpieczne. Jak zadbać o bezpieczeństwo na plaży? Wystarczy zastosować się do kilku reguł. To wystarczy, aby z wakacji wrócić szczęśliwym i co najważniejsze, bez uszczerbku na zdrowiu.

Obcowanie z wodą jest bardzo przyjemne, tak samo przyjemne, jak i niebezpieczne. Są rzeczy, których zdecydowanie nie wolno robić na plaży w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że wchodzenie do wody zaraz po tym, jak wygrzewaliśmy się na słońcu, może być zgubne i doprowadzić do szoku termicznego. Zaleca się stopniowe przyzwyczajanie ciała do chłodniejszej wody, zabrania się natomiast wbiegania rozgrzanym do toni wodnej.

Jeśli wypoczywamy na plaży z dziećmi, zadbajmy o to, by same nie wchodziły do wody, oraz by nie oddalały się od opiekunów, na zatłoczonej plaży łatwo jest się zgubić. Szczególnie gdy jest się małym człowiekiem.

Nie zaleca się opalania na materacach dryfujących na wodzie. Często bywa tak, że są one znoszone przez wiatr czy prądy morskie. Jeśli przypadkiem zaśniemy na materacu, nieszczęście gwarantowane. Poza tym może dość do przegrzania i udaru, wtedy nie wrócimy sami na plaże oraz nie zakomunikujemy faktu, że źle się czujemy i potrzebujemy pomocy. Może się to skończyć tragicznie.

Używajmy czapek i chustek chroniących głowę przed słońcem, używajmy kremów z filtrem zapobiegającym oparzeniom słonecznym. Uzupełniajmy wodę w organizmie, która stale jest wydalana z organizmu. To niezbędne, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia.

Nauczmy się pływać. Ta umiejętność nie dość, że jest niezbędna podczas wypoczynku nad wodą, to jeszcze może przydać się w sytuacji zagrożenia życia innych uczestników kąpieli wodnych.

Pamiętajmy o tym, by przestrzegać zasad panujących na plaży. Nie są one po to, by uprzykrzyć nam życie, ale żeby zapewnić nam komfort i bezpieczeństwo wypoczynku. Słuchajmy wskazówek ratownika. Wytłumaczmy najmłodszym użytkownikom plaży, że nie należy biegać między ręcznikami, ponieważ można zasypać komuś oczy piaskiem lub zrobić krzywdę upadając na kogoś zupełnie przypadkiem. Stosowanie się do powyższych wskazówek gwarantuje udane i bezpieczne wakacje. Zobacz więcej.