Chrzciny w domu – organizacja

Chrzciny to pierwsza duża uroczystość w życiu małego człowieka. Przed rodzicami stoi nie lada wyzwanie. Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę, by zachować tradycję? Na te pytania postaramy się pokrótce odpowiedzieć poniżej.

Impreza w domu

Jeśli zamierzamy organizować przyjęcie w domu, przygotujmy sobie listę gości. Będziemy mieli wtedy pogląd na to, ile posiłków będziemy musieli przygotować bądź zamówić z cateringu. Tradycyjnie warto przygotować obiad dla gości lub chociaż mały poczęstunek. Można również przygotować kanapki, przekąski oraz tzw. zimną płytę. Obecność trudnków na chrzcinach zależy od indywidualnych przekonań rodziców.

Chrzciny są uroczystością oficjalną, przyjęło się więc, że rodzice jeżdżą z zaproszeniami do potencjalnych gości. Zaproszenia można zamówić specjalne drukowane albo zrobić samemu. Na chrzcinach nie może zabraknąć rodziców chrzestnych, dziadków, najbliższej rodziny. Ilość osób zależy głównie od indywidualnego podejścia rodziców.

Przed udzieleniem sakramentu chrztu należy dostarczyć do parafii kilka dokumentów, są to: odpis aktu urodzenia dziecka, dane rodziców chrzestnych i zaświadczenie z ich parafii o tym, że są praktykującymi katolikami. W niektórych Kościołach wymagany jest akt kościelnego ślubu rodziców.

Podczas uroczystości w Kościele panują określone zwyczaje. Dziecko powinno mieć na sobie białą szatkę, którą zazwyczaj kupuje matka chrzestna, ojciec chrzestny natomiast kupuje gromnicę. Zapala się płomień tej świecy na znak nowego członka w Kościele. Rodziców chrzestnych wybierają rodzice, kierując się umocnieniem wiary swojego dziecka. Zaproszeni goście obdarowują malucha prezentami.

Ubiór na tę uroczystość powinien być elegancki. Mężczyźni ubrani w garnitur z krawatem, kobiety zaś w odświętną sukienkę bądź kostium. Odpowiednia garderoba nadaje powagi oraz wyniosłości i oficjalności temu wydarzeniu.

Organizacja Chrztu to spory wydatek i wyzwanie, które czeka każdą katolicką rodzinę. Przy odrobinie pomocy najbliższych, może być przyjemnym etapem całej imprezy. Nie zapominajmy o tym, że bohaterem tego dnia jest mały człowiek i to on powinien być w centrum uwagi. Aktualnie coraz więcej rodzin uznaje, że Chrzest jest niepotrzebny albo decydują się na niego dopiero, gdy dziecko osiąga odpowiedni wiek. Nie ma w tym nic złego. Każdy powinien decydować o swoich wyborach samodzielnie. Zobacz więcej.