Ciekawostki o kontrolerach

Jednym z podstawowych konkurentów kontrolerów ruchu (w tym kierownicy wyścigowej) jest Kinect. Jego fenomen polega na różnorodności działania, jest to urządzenie wejściowe, czujnik ruchu dla konsoli Xbox 360, wyprodukowane przez Microsoft, które umożliwia interakcję z konsolą bez konieczności używania kontrolera.

Warto wiedzieć, że urządzenie to zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako „najszybciej sprzedające się urządzenie elektroniki konsumenckiej”. W przeciągu 60 dni liczba sprzedanych urządzeń przekroczyła 18 milionów. W przypadku tego rodzaju urządzenia to ogromny sukces.

Lista gier, które obsługuje Kinect jest naprawdę pokaźna, a wśród nich można spotkać między innymi Forzę 4, jedną z popularniejszych gier wyścigowych. Zdecydowanie kontrolowanie własnymi rękoma, bez konieczności użycia jakiegokolwiek kontrolera samochodu, wydaje się sprawą dość nieoczywistą, ale z pewnością znacznie poprawia innowacyjność rozgrywki. Ruchy głowy odpowiadają ruchom osoby siedzącej za sterami – jeśli obrócimy się w którąś ze stron, zobaczymy odpowiedni bok samochodu oraz krajobraz za szybką. Oczywiście urządzenie to posiada pewne wady, których zwykła kierownica do gier nie posiada, niemniej wybór urządzenia będzie bardzo uzależniony od pożądanego efektu rozrywki.

Nie dla wszystkich fanów motoryzacji będzie to jednak rozwiązanie optymalne – nadal część
z nich woli trzymać w ręku kierownicę i „czuć” wykonywane przez siebie ruchy. Na rynku jest bardzo duży wybór, jednak to preferencje gracza decydują o wyborze konkretnego urządzenia. Wszystkim osobom, które preferują bardziej tradycyjne rozwiązania, polecamy przeczytać artykuł
o kierownicach do gier, który znajduje się tutaj.