Inwestycje są po to, by pomnażać zgromadzone środki. Istotą jest tutaj generowanie zysków. Problemy mogą pojawić się wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, że istnieje naprawdę sporo instrumentów, dzięki którym udaje się zarabiać na inwestowaniu. Który wybrać? Na co zwracać szczególną uwagę? Ile zarobimy? To tylko niektóre z pytań, które zadają początkujący inwestorzy.
Tajemnica inwestowania
Inwestowanie jest zrzeknięciem się bieżących korzyści na rzecz tych, które są możliwe do osiągnięcia w przyszłości. Tak dzieje się niezależnie od tego, na jakie inwestowanie postawimy. Czy będzie to konto oszczędnościowe, lokata albo fundusze inwestycyjne? Nikt nie da nam 100% pewności zysku. Z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że metody pomnażania środków różnią się nie tylko metodyką zarabiania, ale też poziomem ryzyka utraty wniesionego kapitału.
Podstawą jest cel
Określenie celu inwestowania to istota całego mechanizmu pomnażania zgromadzonych oszczędności. Zwiększenie środków finansowych ma być jednorazową „zabawą” czy może metodą na regularny zarobek? Chcemy inwestować w krótkim terminie, generując niewielki zysk czy raczej decydujemy się na „zamrożenie” oszczędności na dłuższy czas i liczymy na spore odsetki? Na te pytania trzeba odpowiedzieć, zanim jeszcze decyzja o wyborze konkretnego produktu banku zostanie podjęta.
Chociaż cel inwestowania kapitału jest zawsze ten sam, to już sposoby osiągania zysku będą przy każdym instrumencie inwestycyjnym inne. Wybór zależy zawsze od indywidualnych możliwości i oczekiwań inwestora.
Ryzyko jest zawsze, ale można je minimalizować
To fakt. Nikt nie daje gwarancji pewnych zysków. Banki dają natomiast realne możliwości, by je osiągnąć. Inwestor powinien dobrze zastanowić się, na jaki poziom ryzyka może sobie pozwolić. Czy chce zarabiać pewnie, ale mniej, czy może jest w stanie podjąć ryzyko utraty kapitału, ale jednocześnie dać sobie szansę na większy zysk?
Polacy z reguły inwestują w krótkim terminie i stawiają na mniej agresywne produkty inwestycyjne. Najczęściej zakładamy konta oszczędnościowe albo bezpieczne lokaty. Tylko 2% oszczędnych mieszkańców Polski decyduje się lokować swój kapitał w fundusze inwestycyjne. Inwestorzy nie mają świadomości, że obecne przy funduszach inwestycyjnych ryzyko można minimalizować. Idealnym rozwiązaniem jest na przykład zarządzanie całym portfelem inwestycyjnym.
Jeśli inwestowanie to tylko regularne
Znacznie lepiej jest inwestować mniejsze sumy pieniędzy, ale regularnie niż jednorazowo przeznaczyć na ten cel dużą kwotę. Nawet początkujący inwestorzy powinni mieć na uwadze strategię inwestowania DCA (Dollar Cost Averaging). Ta pozwala uniknąć mechanizmu nabywania jednostek uczestnictwa „na górce” i ich sprzedaży „w dołku”.
Uznaje się, że systematyczne inwestowanie w fundusze inwestycyjne bez względu na panującą na rynku koniunkturę umożliwia osiągnięcie większego zysku. Strategia ta uśrednia cenę zakupu jednostek uczestnictwa, dzięki czemu zmniejsza ryzyko utraty kapitału.