Rodzaje transportu


W branży logistycznej, jak w każdej dziedzinie, istnieje wiele trudnych terminów i określeń, które trudno jest zrozumieć.

Pod terminem logistyka ukrywają się różne procesy przemieszczania się. W skład procesów logistycznych wchodzi planowanie oraz późniejszy nadzór i kontrola spedycji rozumianej jako szereg procesów organizowania transportu.

Transport lotniczy

Ten rodzaj transportu służy do przemieszczania drogą powietrzną zarówno osób, jak i towarów. Transport lotniczy powszechnie jest uważany za najlepiej rozwijającą się część gospodarki. Transport ten wymaga wysokich nakładów finansowych oraz wykwalifikowanej kadry. Uważany jest za najbezpieczniejszy rodzaj przemieszczania pozwalający na niezwykle szybkie dotarcie do wyznaczonego celu. Transport lotniczy można podzielić ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy:

– transport pasażerów

– transport towarów

– transport wojskowy

Samoloty różnią się od siebie konstrukcją. Spośród dostępnych egzemplarzy uwzględnić można samoloty szerokokadłubowe oraz wąskokadłubowe. Charakterystycznymi cechami tego rodzaju transportu jest:

– szybkość transportu produktów

– wysokie koszty utrzymania

– wysokie bezpieczeństwo transportu

Transport kolejowy

Jest to jedna z gałęzi transportu. Pociągi przewożące towary przemieszczają się po torach kolejowych. Ten rodzaj transportu przeznaczony jest to przemieszczania zarówno towarów, jak i ludzi. W Polsce w przypadku towarów przewożone są najczęściej surowce jak węgiel, jednak duże obłożenie mają trasy kolejowe, po których przemieszczają się pociągi pasażerskie. Do głównych przyczyn likwidacji linii kolejowych możemy zaliczyć przede wszystkim tańsze bilety lotnicze, niezależność ludzi posiadających samochody osobowe, małą rentowność, brak służb mundurowych, wysokie ceny biletów krajowych oraz tendencyjne załamaniu przemysłu wydobywczego. Transport kolejowy jest zatem pod wieloma względami gorszy od transportu lotniczego.

Logistyka jest pojęciem, w skład którego wchodzi transport i spedycja. Terminy te przeplatają się i tworzą wspólny sektor. Są one również od siebie uzależnione. Do osób odpowiedzialnych za transport w kraju należy przykładanie wszelkich starań, aby następował wzrost gospodarki i jakoś usług w kraju. Transport to jeden z najważniejszych sektorów przynoszących środki do Skarbu Państwa.