Szybko rozwijającym się sektorem gospodarki w ostatnich latach okazuje się być rynek części samochodowych. Kurs walut jest pośrednim czynnikiem oddziałującym na wielkość rynku. Mający duże znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamiennikami nie pochodzącymi z kraju. Wysokie zyski ze sprzedaży części zamiennych doprowadziły do sytuacji, w której monopol na rynku ich dystrybucji osiągnęły duże firmy samochodowe. Ich działania koncentrują się na wyeliminowaniu z handlu konkurentów mających w ofercie zastrzeżone części samochodowe. Niezależnie jednak od sporów toczących się na szczeblu parlamentarnym polscy kierowcy i tak muszą każdego roku zadbać o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym kontrolom.
Pierwszym etapem kontroli w stacjach diagnostycznych jest sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Następnym ważnym krokiem jest badanie układu oświetleniowego. Sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Ścisłej kontroli poddawany jest również system hamulcowy, stanowiący jeden z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Każdej sekundy hamulce muszą sprawnie funkcjonować, a kierowca nieustannie panować musi nad pojazdem. Ze względu na szybkie zużycie, jakiemu podlegają bębny, szczęki i pompa hamulcowa marki Zimmerman ich regularna wymiana ma decydujący wpływ na bezpieczeństwo jazdy.
Nie należy przy tym zapominać o niezbędnym elemencie, jakim jest półoś, piasta koła czy końcówka drążka kierowniczego, stanowiące ważne składowe części zawieszenia, czyli części samochodowe tłumiące drgania. Wykonując kontrolę pojazdu mechanik sprawdzić powinien wahacz zawieszenia, wysprzęglik i tuleja wahacza, o którego kiepskim stanie świadczyć mogą niepokojące odgłosy, stukania podczas uruchamiania silnika czy manewrów na drodze. Jednak powodem tego typu odgłosów może ostatecznie okazać się też np. uszkodzona uszczelka głowicy. Regularnej wymianie powinny podlegać takie elementy jak filtr oleju zapewniający skuteczną ochronę antykorozyjną silnika. Zgodnie z opinią ekspertów filtr ten wymieniać należy przy każdorazowej zmiany oleju. Lepszej ochronie silnika służy również filtr paliwa, powietrza lub filtr kabinowy, jego najistotniejszym zadaniem jest zapobieganie przedostawaniu się ewentualnych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. Zmniejszenie mocy silnika i tym samym większe zużycie paliwa może być spowodowane właśnie związanymi z nimi usterkami. Niepokoić może również powolne wchodzenie na obroty, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie tego typu problemami, w takiej sytuacji dobrze jest sprawdzić przepływomierze lub przewody zapłonowe, które mogą być sprawcą komplikacji. Uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z wadą, jakiej uległ akumulator, zawory EGR lub świece zapłonowe i świece żarowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Niezwykle istotnymi mogą okazać się także łaczniki stabilizatora oraz sprężyny zawieszenia, które mają duży wpływ na komfort nasze jazdy – wiele osób o nich zapomina. Duże znaczenie w sprawnej pracy pojazdu ma stan w jakim znajduje się zestaw rozrządu, doprowadzający ładunek do silnika i usuwający spaliny. Tu zwraca się uwagę na poszczególne części składowe: łańcuch rozrządu, napinacz paska rozrządu i sam pasek rozrządu, zużywający się ze względu na ciągłe tarcia i naprężenia.
Praca silnika może zostać zakłócona awarią, której poddana została pompa wody lub przepustnica. Jest ona najważniejszym elementem układu chłodzenia, raczej trwałym, zazwyczaj wytrzymującym stosunkowo długi okres czasu. Ewentualne wycieki w tym przypadku wynikają głównie ze zużycia, jakiemu uległa uszczelka, ale jej wymiana nie pociąga za sobą zbyt drastycznych kosztów. Każdy sklep motoryzacyjny w proponowanym asortymencie posiada szeroką gamę zamienników, w niewygórowanych cenach. Poważniejszy kłopot mogą sprawić nam np. uszkodzone koła zamachowe lub niezbędna docisk lub tarcza sprzęgła, koszty związane z jego naprawą są już o wiele wyższe, a wada musi być usunięta od razu.
Dobrze zadbany samochód może nam służyć przez wiele lat, dlatego konieczne jest poświęcenie mu czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się usterki, dzięki czemu w przyszłości uniknąć możemy wynikających z nich poważniejszych konsekwencji.