Czy warto gotować na parze?

Moda na odżywianie w stylu fit jest coraz bardziej powszechna ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest żywienie i konsekwencja w odżywianiu. Nieprawidłowe podejście do diety może skutkować wieloma groźnymi powikłaniami zdrowotnymi, a co za tym idzie, niezbyt przyjemnymi konsekwencjami dla ogólnego stanu zdrowia.

Zacząć wypada od tego, że wiele chorób ma swoje podłoże w złym odżywianiu, a także braku ruchu. Miażdżyca, cukrzyca czy też inne „choroby cywilizacyjne” mają w nich właśnie swoje podłoże. Jest smutnym faktem, iż człowiek, żyjąc coraz wygodniej, zapomina o dążeniu o swoją kondycję.

Największym kłopotem jest sposób przyrządzania posiłków. Obróbka termiczna poszczególnych produktów determinuje to, czy będą one zdrowe czy też nie. Najbardziej szkodliwym sposobem, jest z pewnością smażenie, szczególnie jeśli odbywa się ono w głębokim oleju lub innym rodzaju niezdrowego tłuszczu.

Specjaliści zalecają, o ile już musisz smażyć. Używanie oliwy z oliwek bądź oleju ryżowego. Obie te substancje posiadają bowiem w swoim składzie tłuszcze zdrowe, a więc nienasycone, których spożywanie nie jest tak szkodliwe jak typowych nasyconych. Poza tym mają one wyższą temperaturę dymienia, co oznacza, iż można na nich smażyć w wyższej temperaturze bez palenia posiłku.

Najlepszym wyjściem jest jednak gotowanie. Wiele osób narzeka, iż pozbawia ono smaku przygotowywane w ten sposób potrawy. Można temu zapobiec stosując gotowanie na parze w markowych urządzeniach do tego przeznaczonych. Takie garnki gwarantują, iż przygotowywane w ten sposób potrawy zachowają swój smak i będą zarazem bardzo zdrowe.

Podsumowując – warto zaopatrzyć się w tego typu przyrządy do obróbki cieplnej i zastąpić nimi tradycyjne metody gotowania jak smażenie czy pieczenie. Nie dość, że będzie smacznie, to na pewno dużo bardziej zdrowo.