Czy warto jechać w zimie na Islandię?

To prawda, że dzień na Islandii w zimie jest krótszy niż latem. Nie zmienia to jednak faktu, że wyspa zimą oferuje wspaniałe widoki oraz zjawiska, których nie można podziwiać latem – jaskinie lodowa i zorza polarna.

Trudno osądzić czy zielone zbocza gór poprzecinane strumieniami w lecie wyglądają ładniej niż te pokryte śniegiem, lodem i wyróżniającą się ciemną barwą płynącą wodą. Islandia w zimie ma wiele do zaoferowania, a jedyną komplikację może stanowić transport. W przypadku intensywnych opadów śniegu i wichur część dróg na Islandii może być zamykana, co stanowi pewne ryzyko w planowaniu pobytu. W dni bez gwałtownych zjawisk atmosferycznych drogi na Islandii utrzymywane są jednak w dobrym standardzie, a podróżowanie np. wynajętym samochodem bywa bardzo przyjemna.

Dzięki tanim liniom lotniczym Islandia w zimie staje się popularnym kierunkiem podróży. Podczas kilkudniowego pobytu można zatrzymać się w Rejkjawiku, stolicy państwa. W ciągu jednego dnia można się wybrać na islandzki Złoty Krąg, podziwiać słynne gejzery i wodospady. Celem kolejnej wycieczki może stać się lodowiec lub słynny wrak samolotu.

Z zachowaniem szczególnej ostrożności, bo fale są tam naprawdę groźne warto odwiedzić czarne plaże Reynisfjarai znajdujące się tam wspaniałe formacje skalne.

Podróżując na Islandię oprócz niezbędnego ekwipunku, jak zestaw ciepłych i chroniących przez opadami ubrań, warto pamiętać o dobrym sprzęcie fotograficznym. Wracający z Islandii turyści przywożą ze sobą setki wspaniałych zdjęć gór, wodospadów, fiordów, potoków i gejzerów.

Dłuższe zimowe wieczory to dobry czas na ubranie kilku kolejnych warstw ubrań i wyjazd poza miasto w miejsca wolne od zanieczyszczenia światłem. Po zapadnięciu zmroku, gdy niebo jest wolne od chmur istnieje szansa na wystąpienia zorzy polarnej. Warto wcześniej zainstalować na telefonie jedną z wielu aplikacji monitorujących pogodę i prezentujących prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy na danym terenie. W Rejkjawiku wiele firm organizuje wycieczki z gwarancją odnalezienia zorzy – jeżeli pogoda uniemożliwia obserwację nieba, wyjazd busem za miasto przekładany jest na dzień następny.