Czyste biuro jako twórca dobrej atmosfery w pracy

czyste-biuroKażdy pracodawca zastanawia się co zrobić i robi co w jego mocy, by znaleźć efektywny sposób na zmotywowanie pracownika. Oczywiście każdy z nas jest inny – dla każdego więc co innego będzie motywacją. Zmotywowany pracownik to najlepszy pracownik firmy. Gotowy do pracy, działania i efektywny będzie firmowym skarbem, dzięki któremu firma będzie zarabiać więcej. A jak wiadomo – w każdym biznesie pieniądze odgrywają kluczową rolę.

Co więc zrobić, żeby pracownik był zmotywowany? Jakie działania podjąć?

Pracownika można nagrodzić. Powszechnie wiadomo, że najlepsza nagroda to podwyżka. Pieniądze motywują każdego – bez wątpliwości. Nagrodzić można również upominkiem, czy wyjazdem. Są to natomiast nagrody, na które pracownik musi zasłużyć by je otrzymać.

Jakie są natomiast naturalne metody motywacji pracownika, a które nie wymagają wkładu finansowego?

Przede wszystkim dobre słowo. Nic nie motywuje tak, jak sam fakt, że ktoś widzi i docenia nasze starania i pracę. W ten sposób zostajemy zauważeni i chcąc więcej – robimy więcej.

Możliwość awansu również jest dobrym motywatorem. Jeśli wiemy, że efektem ciężkiej pracy jest awans, a co się z tym wiąże wyższe stanowisko i większa pensja – robimy wszystko, by to osiągnąć.

Nie wszyscy tak naprawdę zdają sobie z tego sprawy, ale atmosfera w pracy jest najlepszym motywatorem. Atmosfera ma wpływ na nasze samopoczucie i co za tym idzie – efektywność. Źle dobrany zespół może być przyczyną złej atmosfery w pracy, co może się odbić na reszcie pracowników. Zadaniem przełożonego jest więc obserwacja i umiejętność wyciągania wniosków. Bardzo ważne jest tutaj umiejętne dobranie pracowników względem ich wieku. To doświadczenie kształtuje naszą osobowość, charakter, temperament. Osoby o zupełnie różnych usposobieniach i charakterach nie zawsze potrafią się dogadać, a stres z pewnością nie jest dobrym motywatorem.

Dobra i pozytywna atmosfera pracy to również warunki panujące w miejscu pracy. Odpowiednie przystosowane pomieszczenie, czystość w biurze. No właśnie – jakie znaczenie w motywacji pracownika ma czystość w biurze? Otóż ma znaczenie ogromne.

Pracownik, który wykonuje swoją pracę w pomieszczeniu, w którym czystość pozostawia wiele do życzenia nie będzie zmotywowany, a z pewnością jego samopoczucie nie będzie najlepsze. Jeśli w biurze panuje ogólny nieład i nieporządek, taka sama będzie jego efektywność i praca – niezorganizowana. Dołóżmy więc wszelkich starań, by biuro było sposobem na zmotywowanie pracownika. Zwróćmy uwagę również na aranżację biura – również ma to znaczenie. Nie bez powodu firmy inwestują w usługi projektantów, którzy pomagają w urządzeniu i aranżacji biura. Nie służy to tylko wyglądowi zewnętrznemu, ale właśnie atmosferze i motywacji samych pracowników.

Przyznać trzeba, że te nisko kosztowe metody motywacji pracownika nie są trudne do osiągnięcia.

Reasumując – jest to czyste biuro, atmosfera w pracy, dobrze dobrany zespół. Zanim więc zaczniemy się zastanawiać, jak efektywnie zmotywować pracownika – zastanówmy się wpierw, czy czystość w biurze, atmosfera i warunki pracy nie odbiegają od przyjętych standardów.

Firma Marcus MP zadba o Twoje biuro – sprzątanie biur w Warszawie na najwyższym poziomie.