Jak zorganizować czas na emeryturze?

dom-opiekiWielu z nas oczekuje na emeryturę, aby móc wreszcie odpocząć i zaznać trochę spokoju. Gdy już jesteśmy na emeryturze to okazuje się, że wolnego czasu jest zbyt dużo, a życie staje się nieco smutne. Jak więc uprzyjemnić sobie czas na emeryturze?

Przede wszystkim nie spędzać całych dni na oglądaniu seriali w telewizji, tylko znaleźć sobie zajęcia, które sprawią trochę przyjemności.

Prawie każde większe miasto oferuje seniorom różnego rodzaju kluby, w których to spotykają się seniorzy w zbliżonym wieku. Warto więc poszukać w swoim mieście klubu i zwyczajnie się zapisać. W klubach organizowane są różnego rodzaju warsztaty z prac manualnych czy warsztaty biblioteczne. Jest to świetna okazja nie tylko na spędzenie wolnego czasu w sposób ciekawy, ale również na poznanie nowych osób w wieku seniorskim. Kółka seniorskie mają bogatą ofertę różnorodnych warsztatów i z pewnością każdy senior znajdzie coś, co sprawi mu przyjemność.

Aktywność fizyczna to szczęście i zdrowie!

Nigdy nie jest za późno na to, by poprawić swoją kondycję fizyczną i oczywiście psychiczną. Podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej w naszym organizmie wytwarzają się endorfiny – hormony odpowiedzialne za poczucie szczęścia. Aktywność fizyczna nie tylko sprawi, że będziemy szczęśliwsi ale poprawimy swoją wydolność organizmu. Nie trzeba być super sprawnym fizycznie, by zacząć dbać o swoje ciało. Ile razy musimy pojechać do supermarketu i decydujemy się na przejechanie dwóch przystanków tramwajem? Zamiast tramwaju wybierzmy spacer – przyjemny i zdrowy. Wydawać by się mogło, że podczas spaceru nie mamy szans na poprawę kondycji – a jednak.

Z racji nadmiaru czasu na emeryturze możemy robić rzeczy, na które nie mieliśmy czasu wcześniej. Mieliśmy marzenie, aby skończyć wymarzony kierunek studiów? Fakt, że jesteśmy emerytami nie przeszkadza w tym, aby pójść na studia. Oczywiście wymaga to poświęcenia dużej ilości czasu na naukę i musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy przyswajać wiedzę nieco wolniej. Natomiast nie jest to coś, co jest niemożliwe do zrealizowania – wystarczą chęci i silna motywacja.

Nadmiar czasu to również okazja, by poświęcić czas rodzinie i przyjaciołom, na co nie mogliśmy sobie wcześniej pozwolić. Wiele dziadków i babć postanawia pomóc swoim dzieciom i zająć się wnukami, na co wcześniej nie było czasu.

W wolnej chwili możemy nadrobić zaległości w czytaniu książek, gotowaniu, czy też poświęcić czas na podróże. Podróże wcale nie muszą być drogim luksusem – można tez podróżować tanio i oszczędnie, a wciąż może być to świetna rozrywka. W tym celu warto przeglądać oferty w gazetach czy w internecie. Jeśli ma się przyjaciół chętnych na wspólne wojaże – super. Natomiast podróżowanie w pojedynkę również może być świetnym pomysłem dla tych, którzy lubią spokój i obcowanie z naturą sam na sam.

Jeśli więc wydaje nam się, że emerytura może być nudna – nic bardziej mylnego. Doceńmy wolny czas, którego nie mieliśmy wcześniej i róbmy to, co sprawia nam przyjemność lub to, czego nie mogliśmy zrobić wcześniej.

Artykuł przygotowany przez Dom Opieki w Warszawie – opieka na najwyższym poziomie.