Dbaj o siebie, to ważne

usługi cateringowe warszawa

Stopa cukrzycowaW wyniku cukrzycy może rozwinąć się zespół powikłań, nazwanych zbiorczo stopą cukrzycową. Występuje u około 10% pacjentów z cukrzycą. Choroba charakteryzuje się złym ukrwieniem stóp. Niestety, wskutek stopy cukrzycowej często osłabieniu ulega także struktura stawów i kości. W konsekwencji wszystkie zmiany mogą spowodować ogromne utrudnienia w samodzielnym poruszaniu się.

Profilaktyka

Zdrowie stóp chorego na cukrzycę zależy nie tylko od wyrównania poziomu glukozy we krwi, lecz także od odpowiedniego dbania o stopy. Jedni chorzy mają stopy bardzo wrażliwe, inni odczuwają znieczulicę skóry. Zalecane jest noszenie bezuciskowych skarpet oraz specjalnego obuwia przeznaczonego dla cukrzyków z zespołem stopy cukrzycowej. Stopa cukrzycowa bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem! Tylko lekarz diabetolog może ocenić stan stopy cukrzycowej i skierować chorego dalej.

Leczenie

Najczęściej stosowana jest intensywna insulinoterapia, ale równie istotne jest jak najlepsze odciążenie stopy. Stosuje się obuwie odciążające, antybiotyki, drenaż chirurgiczny. W dzisiejszych czasach amputacje stóp cukrzycowych stosowane są, na szczęście, coraz rzadziej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytaj lekarza!

O stopach ogólnie

Każdy człowiek, a szczególnie narażony na cukrzycę, powinien codziennie dbać o swoje stopy. Stopy wymagają szczególnego szacunku, ponieważ noszą nas codziennie. To właśnie na stopach koncentruje się cały ciężar naszego ciała. Odpowiednio zadbane stopy mogą być nie tylko piękne, ale przede wszystkim – zdrowe. Jeśli interesuje Cię tematyka zadbanych, pięknych stóp, przeczytaj ten artykuł.