Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów

Piękne, mocne i zdrowe włosy są niewątpliwym atrybutem urody, zarówno damskiej, jak i męskiej. Niektórzy mają wrodzoną tendencję do bujnych, silnych i błyszczących się włosów, następni stale narzekają na swoją fryzurę, a jeszcze inni dotknięci są poważnym problemem nadmiernego wypadania włosów oraz przedwczesnego łysienia. Wszyscy jednak w równomiernym stopniu są narażeni na nagły spadek kondycji włosów spowodowany różnymi czynnikami zdrowotnymi oraz środowiskowymi.

W obecnych czasach coraz większa liczba osób uskarża się bowiem na liczne choroby i dolegliwości związane z włosami oraz skórą głowy – do najczęstszych należy wypadanie włosów. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, gdy zauważymy je u siebie?

Hormony a włosy – jaka jest pomiędzy nimi zależność?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego włosy wypadają. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów są wbrew pozorom powiązanie nie z czynnikami zewnętrznymi, ale z hormonami – dzieje się tak w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć to Panie cierpią w tym przypadku najczęściej.

Pogorszenie kondycji włosów i ich nadmierne wypadanie może być objawami różnych chorób autoimmunologicznych, w tym niedoczynności tarczycy Hashimoto, która przejawia się również nadwagą, złą tolerancją zimna, spowolnioną akcją serca oraz zaparciami i suchą skórą. Innym, częstym zaburzeniem hormonalnym u kobiet jest hiperprolaktynemia, która towarzyszy laktacji i również wiąże się z osłabionymi i nadmiernie wypadającymi włosami. Natomiast nadczynności tarczycy często towarzyszy łysienie plackowate.

Warto również wiedzieć, że zarówno u mężczyzn, jak i kobiet może wystąpić łysienie androgenowe, którego przyczyną jest zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych we krwi. Mężczyźni cierpią na nie najczęściej w wyniku predyspozycji genetycznych, natomiast kobiety z powodu spadku poziomu estrogenów, który może być wywołany różnymi chorobami.

Niewłaściwa pielęgnacja jako przyczyna wypadania włosów

Dlaczego włosy wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów mogą być również powiązane z ich niewłaściwą pielęgnacją. Stosowania zbyt dużej ilości różnych artykułów pielęgnacyjnych czyli szamponów, odżywek i masek, a także kosmetycznych takich jak pianki, lakiery, żele i farby może zmieniać ich naturalną strukturę, co skutkuje ich znacznym osłabieniem oraz nadmiernym wypadaniem. Dzieje się tak również w przypadku, gdy preparaty są niewłaściwie dobrane do rodzaju włosów oraz ich potrzeb. Warto uważać przede wszystkim na kosmetyki, które mają w sobie dużo sztucznych i chemicznych substancji, takich jak parabeny, silikony i konserwanty. Częsta ondulacja oraz farbowanie również bardzo osłabia włosy.

Co zrobić, gdy nasze włosy nadmiernie wypadają?

Gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze oznaki nadmiernego osłabienia i wypadania włosów powinniśmy natychmiast udać się do lekarza specjalisty, czyli trychologa jak w Krakowie Centrum Zdrowego Włosa. W każdym z powyższych przypadków bowiem niezbędna jest szybka i trafna diagnoza, a także właściwie przeprowadzony proces leczenia. Warto wybrać zaufaną i sprawdzoną klinikę, taką jak Centrum Zdrowego Włosa w Krakowie, która oprócz profesjonalnego personelu oferuje również szeroki zakres konsultacji, badań oraz zabiegów.