Cordyceps w medycynie chińskiej

Medycyna chińska zagościła na dobre w Europie i Ameryce Północnej już wiele lat temu. 2500-letnia chińska tradycja polegająca w dużym uproszczeniu na krążącej przez meridiany energii witalnej ciała ludzkiego przywracającej mu równowagę robi wrażenie nawet na zatwardziałych sceptykach. Diagnoza i środki zaradcze w medycynie chińskiej znacząco różnią się od metod przyjętych w naszej, zachodniej cywilizacji – tam najważniejsze są prawidłowe odżywianie, harmonia ciała i umysłu, równowaga energetyczna, ćwiczenia ruchowe, sen, pogoda ducha. Oba podejścia do uzdrawiania – europejskie i chińskie wcale nie muszą ze sobą kolidować, ale znakomicie się uzupełniać.

W procesie leczenia stosowanym w medycynie chińskiej bardzo ważną rolę pełnią zabiegi akupunktury, masażu oraz naturalne preparaty na bazie ziół, grzybów i roślin. Metody te szczególnie zalecane są przy chorobach przewlekłych, w tym nowotworowych, ale świetnie sprawdzają się też na wzmocnienie organizmu i podniesienie jego odporności u osób np. czynnie uprawiających sport.

Współczesna medycyna coraz częściej sięga po tradycyjne chińskie preparaty łącząc je z zastosowaniem biotechnologii w bezpieczne i dające znakomite efekty lecznicze produkty. Wiele z tych produktów powstaje na bazie grzybów, a jednym z ciekawszych jest maczużnik chiński (łac. cordyceps sinensis). Grzyb ten w naturalnym środowisku występuje wyłącznie na wyżynie Tybetańskiej – na wysokości powyżej 3000 m n.p.m. W Tybecie stosuje się go w celach leczniczych od wieków, a do szerszego użytku trafił zaledwie 20 lat temu. Popyt na preparaty zawierające cordyceps stale rośnie i by sprostać zapotrzebowaniu są one też uprawiane w specjalnych bioreaktorach.

Produkty na bazie kordicepsu, np. Fohow Sanbao Oral Liquid m.in. oczyszczają komórki ludzkie z toksyn (metali ciężkich, pozostałości leków, toksyn jelitowych), działają przeciwalergicznie, regenerują nerki, zapobiegają przejściu chorobowych stanów zapalnych w przewlekłe. Innym ciekawym produktem są specjalne tampony przeznaczone dla pań pod nazwą Perły Księżniczki. Wspomagają one m.in. leczenie infekcji grzybiczych, zakażeń wirusowych, poprawiają satysfakcję z życia intymnego i posiadają wiele innych cennych właściwości.

Preparaty Fohow to połączenie nauki i techniki z chińską tradycją charakteryzujące się łagodnym działaniem, aktywujące procesy zachodzące w komórkach człowieka i spowalniające proces starzenia.