Domowe sposoby walki z łupieżem

Łupież to problem, z którym boryka się wiele osób. Nieestetyczne białe płatki między włosami mogą przysporzyć kłopotów i przyczynić się do obniżonej samooceny. Łupież często występuje w okresie jesienno-zimowym, kiedy to nosimy czapki i jesteśmy narażeni na przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach. Zwykle jego przyczyną są rozwijające się grzyby lub przesuszenie skóry głowy. W wielu przypadkach łupież wymaga konsultacji dermatologicznej, jednak czasem możemy poradzić sobie z nim domowymi sposobami. Poznaj naturalne kuracje przeciwłupieżowe!

Ziołowe płukanki i cytryna

Natura daje nam wiele skarbów i tylko od nas zależy, jak z nich skorzystamy. Ziołowe płukanki mogą zniwelować objawy łupieżu i usunąć uporczywe swędzenie skóry głowy. Do tego celu warto wykorzystać miętę, melisę czy tymianek. Doskonale sprawdzi się także ostudzony napar z nagietka, który ma działanie przeciwgrzybicze. Wystarczy, że napar wetrzesz w skórę głowy po każdym myciu włosów i pozostawisz do wchłonięcia. Twoja skóra z pewnością Ci się odwdzięczy!

Cytryna również świetnie sprawdzi się przy łupieżu tłustym. Wyciśnij z niej sok i wcieraj w skórę głowy codziennie przez dwa tygodnie. Pozostaw go na włosach przez 15-20 minut, a następnie umyj je delikatnym szamponem i chłodną wodą. Pamiętaj, by unikać suszenia. Jeśli musisz skorzystać z suszarki, ustaw chłodne powietrze. Zarówno ciepła woda, jak i suszarka mogą dodatkowo przesuszać skórę głowy.

Jogurt naturalny i oliwa z oliwek

W przypadku łupieżu, powstającego na skutek przesuszenia skóry głowy, warto porządnie ją nawilżyć. Zanim sięgniesz po chemiczne odżywki, wypróbuj naturalne alternatywy. Przed planowanym myciem głowy nałóż jogurt naturalny na skalp oraz włosy i pozostaw na około 60 minut. Nawilży on zarówno włosy, jak i skórę głowy. Później umyj głowę jak zazwyczaj.

Oliwa z oliwek, podobnie jak kilka innych olejów roślinnych, świetnie sprawdza się w walce z łupieżem. Wystarczy, że podgrzejesz około ćwierć szklanki oliwy i wetrzesz ją we włosy. Tłuszcz pozostaw na skórze głowy przez 20-30 minut, następnie wyczesz kosmyki szczotką z naturalnego włosia i umyj delikatnym szamponem.

Olej tamanu i olej andiroba

Zimnotłoczone i nierafinowane oleje roślinne mogą świetne sprawdzić się w walce z łupieżem. Olej andiroba oraz olej tamanu warto regularnie wsmarowywać w skalp. Zarówno jeden, jak i drugi możesz pozostawić na włosach przez całą noc. Olej andiroba ma silne działanie przeciwzapalne i koi podrażnienia, a dodatkowo silnie nawilża. Doskonale walczy ze świądem skóry oraz łupieżem suchym. Dodatkowo wspomaga regenerację włosów zniszczonych zabiegami fryzjerskimi.

Olej tamanu z kolei również wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a dodatkowo wspomaga odnowę skóry. Pomoże Ci zniwelować skutki łupieżu tłustego oraz rozwiązać problem przetłuszczającej się skóry. Możesz łączyć go z innymi olejami – jest doskonałą bazą dla odżywek domowej roboty.

Domowe sposoby na łupież są bezpieczne i mogą ulżyć Twojej skórze, jednak nie zawsze są skuteczne. Jeśli naturalne kuracje nie zdały egzaminu, skonsultuj się z dermatologiem. Łupież bowiem może mieć różne podłoże i być objawem wielu chorób