Granit – niesamowity dar natury. Schody granitowe

Ludzie od zarania dziejów czerpią z darów natury. Wykorzystują to, co daje przyroda, do rozmaitych celów. Jednym z nich jest budowa schronienia, które musi dawać azyl, bezpieczeństwo i być trwałe. Teraz naszym schronieniem są domy – w kwestii funkcji niewiele się zmieniło. Poszukujemy jak najwytrzymalszych materiałów budowlanych i wykończeniowych, by nasze miejsce do życia służyło jak najlepiej przez długi czas. Jednym z wykorzystywanych od wielu lat surowców naturalnych jest granit. Dziś przyjrzymy mu się nieco bliżej.

Dlaczego schody granitowe są tak wytrzymałe?

Schody z granitu są niesamowicie wytrzymałe. Można stosować je wszędzie tam, gdzie ruch jest wzmożony i stopnie narażone są na ciągłą eksploatację. Co spowodowało, że granit cieszy się nieustającą popularnością na rynku materiałów wykończeniowych? Do tego faktu przyczynił się proces powstawania granitu. Granit to nic innego jak skała magmowa, która formuje się w głębokich warstwach ziemi. Surowiec ten kształtuje się podczas powolnego zastygania magmy i jest połączeniem kwarcu, biotytu, albitu, muskowitu, skalenia potasowego i oligoklazu. Cały ten proces odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze (około 1200 stopni Celsjusza!) i wysokim ciśnieniu. To właśnie dzięki tak specyficznym warunkom powstawania granit stał się praktycznie niezniszczalny.

Schody granitowe na zewnątrz – jak granit sprawdzi się w trudnych warunkach

Panujące na zewnątrz warunki są dość specyficzne. Materiały wykorzystywane przy aranżacji otoczenia domu muszą odznaczać się kilkoma ważnymi parametrami. Granit spełnia wszystkie te wymogi, gdyż jest surowcem naturalnym, który jest w stanie wytrzymać naprawdę wiele. Mróz i wilgoć nie są mu straszne. Płyty granitowe są antypoślizgowe, więc dają nam bezpieczeństwo użytkowania posadzki granitowej czy schodów granitowych podczas opadów deszczu lub przy minusowych temperaturach. Co więcej, granit jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne. Możemy stawiać na nim ciężkie przedmioty bez obaw o jakiekolwiek niechciane zarysowania czy pęknięcia. Schody granitowe świetnie sprawdzają się przy prywatnych domach jako ciekawe dopełnienie elewacji. Granit nadaje się także do wykorzystania go jako materiał wykończeniowy w przestrzeniach pożytku publicznego, ze względu na swoje właściwości w takich miejscach sprawdza się idealnie.

Schody wewnętrzne z granitu – czy tak się da?

Projekty domów zmieniają się na przestrzeni lat. Kiedyś królowała tradycja i projektanci nie tworzyli zbyt odważnych wizji. Obecnie z roku na rok branża stawia na coraz to ciekawsze aranżacje. Jednak jedno od wielu lat się nie zmienia – granit nadal jest wykorzystywany w pracach wykończeniowych. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie granitu jako pokrycia schodów wewnętrznych. Nie dość, że wyglądają bardzo elegancko i wprowadzają odrobinę luksusu, to stanowią ponadczasowy element wystroju wnętrz. Schody nie są już tylko częścią domu, która kojarzy się z funkcją, jaką mają spełniać, teraz to także element ozdobny. Nie zmienia to jednak faktu, że schody mają być także trwałe i wygodne w użytkowaniu. Z pewnością schody granitowe wewnątrz sprawdzą się idealnie. Są łatwe w utrzymaniu czystości, co z pewnością doceni każdy z nas. Kamień naturalny w domu to ukłon ku naturze.

Schody z kamienia naturalnego to wybór, którego nikt nie będzie żałował. Granit nadaje się zarówno na schody zewnętrzne, jak i schody wewnętrzne. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom może być stosowany niemalże wszędzie. Nie ściera się, nie pęka, nie odbarwia, nie stanowi zagrożenia podczas opadów i niskich temperatur. Jednym słowem – schody z kamienia naturalnego to strzał w dziesiątkę.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/