Istotne aspekty przy wyborze drukarni

Reklama jest najważniejszym elementem działalności każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży. Bardzo dużo firm wybiera realizację wydruków cyfrowych. Postaram się wyjaśnić jakie są różnice między drukiem cyfrowym a drukiem offsetowym. Oczywiście każdy typ druku ma swoje wady i zalety, ale o tym w dalszej części artykułu.

Druk offsetowy dobrze jest stosować w przypadku realizacji dużych nakładów, wizytówki, ulotki, a nawet plakaty czy papier firmowy dobrze jest drukować w technologii offsetowej. Druk offsetowy cechuje się niezwykle wysoką jakością druku, a przy dużych nakładach, jest to najtańsza forma drukowania dostępna na rynku.

Druk cyfrowy jest niestety niezwykle kosztowny przy zleceniu dużych nakładów, jest jednak możliwość personalizowania wydruków, oznaczania ich różnymi numerami, czy wpisywania innych nazwisk w przypadku wizytówek czy zaproszeń. Tracimy natomiast na jakości, a zwłaszcza najbardziej odczuje to nasza kieszeń. Druk offsetowy nie ma możliwości personalizowania dokumentów, bowiem do każdego druku potrzebne jest naświetlanie matryc, z których później drukowane są materiały.

Drukarnie offsetowe, poza drukowaniem oferują także bardzo obszerny pakiet usług dodatkowych, jak na przykład szycie maszynowe, składanie, bigowanie, falcowanie, a także foliowanie wydruków. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się również usługi druku UV na materiałach reklamowych, oferowane zarówno przez drukarnie stacjonarne, jak i drukarnie internetowe.

Druk cyfrowy będzie idealnym rozwiązaniem do wykonania jednego plakatu, bądź pojedynczych materiałów reklamowych. Należy jednak zawsze pamiętać o jakości, a różnica pomiędzy tymi dwoma typami drukowania jest bardzo duża. Z technologii cyfrowej na ogół korzystają klienci, którzy nie potrzebują dużych ilości wydruków. Drukarnie offsetowe nastawione są jednak na drukowanie dużych ilości, często nawet dużych rozmiarów. Niestety drukarnie cyfrowe najczęściej obsługują format do A3, w pozostałych przypadkach niezbędne są dodatkowe plotery wielkoformatowe, z których ceny wydruków nie należą do najtańszych.