Jak mierzyć ciśnienie w domowych warunkach?

cisnieniomierzeMierzenie ciśnienia każdego dnia wymagane jest przede wszystkim od osób posiadających nadciśnienie czy niedociśnienie. Konieczne jest w takim przypadku kontrolowanie ciśnienia każdego dnia i najlepiej zapisywanie sobie wyników, aby ostatecznie móc przedstawić je lekarzowi. Aby móc mierzyć ciśnienie potrzebujemy do tego odpowiedniego urządzenia, którym to oczywiście jest ciśnieniomierz. Istnieje wiele rodzajów ciśnieniomierzy, jednak oprócz rodzaju ciśnieniomierza musimy zwrócić uwagę na sposób wykonywania pomiaru.

Mierzenie ciśnienia kieruje się pewnymi zasadami, których warto przestrzegać bowiem dzięki temu będziemy w stanie uzyskać jak najbardziej trafny wynik. Przede wszystkim jeśli mierzymy ciśnienie każdego dnia to starajmy się to wykonywać o takiej samej godzinie. Podczas różnych pór dnia może okazać się, że ciśnienie będzie miało przeróżne wartości. Na około godzinę przed przystąpieniem do pomiaru nie powinno się palić papierosów czy pić alkoholu, kawy lub herbaty. Ma to ogromny wpływ na ostatecznie uzyskany przez nas wynik. Co więcej ciśnienia nie możemy mierzyć w przypadku potrzeby oddania moczu bowiem pełny pęcherz jest w stanie zwiększyć nasze ciśnienie nawet o 10 mmHg. W trakcie pomiaru nie powinniśmy się poruszać. Warto do tego wybrać komfortowe i wygodne miejsce siedzące i na spokojnie zmierzyć ciśnienie. W tym przypadku musimy pamiętać o konkretnym rodzaju ciśnieniomierza. Ruch podczas pomiarów nie jest wskazany. Dlatego też jeśli wiemy, że nie będziemy mieć zawsze drugiej osoby obok nas, która napompuje za nas mankiet to koniecznie wybierzmy do tego zadania ciśnieniomierz automatyczny. Warto zwracać uwagę na takie zasady, aby ciśnienie było mierzone jak najdokładniej. Pamiętajmy także o przeczytaniu instrukcji danego urządzenia, którym dysponujemy. Najczęściej mankiet musi zostać założony na wysokości około 3 cm nad łokciem. W taki oto sposób uzyskamy bardzo trafny wynik z wykonywanego przez nas pomiaru.

Jeśli chodzi o wybór urządzenia to najczęściej do domowych zastosowań wybierane są ciśnieniomierze automatyczne lub półautomatyczne. Ciśnieniomierz automatyczny charakteryzuje się tym, iż cały proces wraz z pompowaniem powietrza do mankietu wykonuje automatycznie, zaś ciśnieniomierz półautomatyczny wymaga od nas napompowania powietrza do mankietu poprzez ściskanie gumowej gruszki dołączonej do zestawu. Dla osób mierzących ciśnienie samodzielnie najlepszy będzie ciśnieniomierz w pełni automatyczny.