Jak pielęgnować skórę stóp

Pielęgnując własne ciało przy użyciu kosmetyków często zapominamy o stopach. Ten element naszego ciała jest bardzo ważny. To one pokonują kilkadziesiąt kilometrów dziennie, schowane w butach, znosząc ciasnotę i obciążenia zasługują na odrobinę troski.

Codzienna pielęgnacja

By dbać właściwie o stopy, wystarczy ich codzienna pielęgnacja. Używanie kremów do stóp poprawi ich nawilżenie oraz wygładzi ich powierzchnię. Noszenie wygodnych i przepuszczających powietrze butów poprawi ich kondycję. Zaleca się również regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków zapobiegających potliwości.

Zrogowaciałą skórę usuwa się pilnikami bądź pumeksem po wcześniejszym wymoczeniu stóp w ciepłej wodzie. Na rynku pojawiły się elektroniczne pilniki, które idealnie usuwają narośl. Po zabiegu warto nawilżyć skórę kremami do stóp z witaminami. Jeśli cierpisz na nadmierną potliwość stóp, dobrym sposobem są masaże z dodatkiem aromatycznych olejków.

Odciski

Odciski na stopach powstają głównie przez noszenie niewygodnego obuwia. Gdy pojawi się nagniotek, zaleca się jego samodzielne usunięcie, jeśli nie jest duży. Do tego zabiegu idealnie nadają się kosmetyki dostępne na rynku – odpowiednie kremy, żele oraz specjalistyczne maści. Mają one na celu zmiękczenie skóry w miejscu odcisku, którą następnie należy delikatnie usunąć pilnikiem lub pumeksem.

Grzybica

Jeśli skóra stóp między palcami jest zaczerwieniona, odczuwamy świąd oraz pieczenie, prawdopodobnie zaraziliśmy się grzybicą. Nie panikujmy! Diagnozę postawi dermatolog i dobierze odpowiednie leczenie. Kosmetyki przeciw grzybicy dostępne bez recepty są równie skuteczne. Warto jednak wiedzieć, że grzybica, która raz pojawiła się na stopach, nawet leczona – może powracać.

Potliwość

Co druga osoba cierpi na nadmierną potliwość stóp. Jest to przykra i wstydliwa dolegliwość, której towarzyszy nieprzyjemny zapach. By jej zapobiec, warto nosić buty i skarpetki z tworzyw naturalnych, które przepuszczają powietrze. Zaleca się również używanie talków, pudrów i sprejów przeciw potliwości.

Codzienna pielęgnacja stóp sprawi, że będą one naszą wizytówką. Pozwoli to uniknąć wielu przykrych dolegliwości oraz nieprzyjemnych sytuacji. Do pielęgnacji ciała zaliczamy również dbanie o włosy. Zobacz więcej