Pielęgnacja męskich włosów

Pielęgnacja męskich włosów jest nieco inna niż kobiet i wymaga innych zabiegów. Kosmetyki dostępne na rynku dla mężczyzn mają inny skład niż kosmetyki dla kobiet. Dlaczego tak się dzieje?

Skóra głowy u mężczyzn jest znacznie grubsza i zawiera więcej gruczołów łojowych. Włosy u mężczyzn mają większą tendencję do przetłuszczania się, a jak wiadomo, brudne włosy są idealną pożywką dla grzybów.

Mimo że mężczyźni w przeważającej części posiadają krótkie włosy, również narażają je na zniszczenie. Używają wielu kosmetyków do stylizacji, takich jak żele, pianki, lakiery. Krótkie włosy również wymagają pielęgnacji, nie wystarczy zimna woda, żeby je umyć. Mężczyźni używają głównie kosmetyków z serii 2w1, czyli żel do ciała razem z szamponem bądź szampon z odżywką. Owszem – jest to wygodne, ale dla kondycji włosów niekoniecznie zdrowe. Podstawą pielęgnacji męskich włosów jest ich codzienne mycie, dobre oczyszczanie włosów z kurzu, brudu i potu to już połowa sukcesu. Zaleca się również stosowanie odżywek, które nie obciążają włosów, a jedynie odżywiają i nawilżają. Panowie powinni zapomnieć o istnieniu odżywek, których się nie spłukuje.

Łysienie i wypadanie włosów to najczęstsze problemy męskiej czupryny. By znacznie opóźnić ten proces, zaleca się przy każdym myciu włosów masować skórę głowy. Masaże pobudzają mikrokrążenie, zapobiegając wypadaniu włosów. Jeśli metody naturalne zawodzą, warto wybrać się do lekarza, by ten zdiagnozował przyczynę nadmiernego łysienia i dobrał odpowiednie leczenie.

Łupież to również zmora wielu mężczyzn, jego powodem w 80% jest niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy. Złe spłukiwanie szamponu, nadmierne przeciążanie włosów kosmetykami do stylizacji powodują powstawanie przykrej dolegliwości. Łupież charakteryzuje się zmiennością, występuje suchy bądź tłusty, w zależności od jego rodzaju warto dobrać odpowiednie kosmetyki. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów mających na celu wyleczenie łupieżu. Warto wiedzieć, że zaniedbanie przykrego defektu może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak łuszczyca bądź łojotokowe zapalenie skóry. Choroby te wymagają konieczności wizyty u lekarza i zażywania leków z antybiotykiem.

W kondycji męskich włosów, oprócz szeregu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów, pomocna będzie również prawidłowa, zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce i nabiał. Szczęśliwi posiadacze długich włosów będą borykać się z takimi samymi problemami co kobiety. Tutaj z pomocą przychodzi ciekawy zabieg, jakim jest olejowanie. Zobacz więcej.