Jak robić zdjęcia?

Nie każdy jest specjalistą w dziedzinie fotografii. Na rynku jest wiele aparatów – część z nich przeznaczona jest dla profesjonalistów, natomiast ta druga dla zwykłych ludzi lubiących fotografowanie. W momencie kiedy dopiero zaczynamy naszą przygodę z fotografowaniem nie warto jest kupować w pełni profesjonalnego sprzętu – kosztować nas to będzie zbyt dużo pieniędzy, Jednocześnie nie będziemy w stanie opanować aparatu w stu procentach i nigdy nie osiągniemy wyników takich jak profesjonaliści.

Warto wówczas zastanowić się nad aparatami, które w zdecydowanym stopniu ułatwią nam fotografowanie. Przykładem takich aparatów mogą być lustrzanki automatyczne. Dzięki nim możliwe będzie fotografowanie na poziomie profesjonalistów. Aparat dopasuje ostrość oraz wszelkie inne ustawienia, które musielibyśmy sami regulować w profesjonalnym sprzęcie. Warto jednak pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z fotografowaniem, że nie tylko sprzęt jest ważny, ale także kilka podstawowych informacji i wskazówek, które należy przestrzegać, aby robić dobre zdjęcia.

Kilka dobrych rad przyda się każdemu młodemu fotografowi. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby nie robić zdjęć pod słońce. Wykonując takie zdjęcie na kadrze będzie widoczna tylko jasna plama – słońce – natomiast reszta będzie bardzo ciemna, wręcz trudna do rozpoznania. Zdjęcie należy robić będąc skierowanym bokiem do słońca, lub mieć je za swoimi plecami.

Nie można też zakrywać wizjera, gdyż wówczas na zdjęciu będzie widoczny nasz palec, co sprawi, że zdjęcie będzie bardzo nieudane. Kolejnym ważnym elementem podczas wykonywania zdjęć to odpowiednie kadrowanie. Nie możemy ucinać postaci na zdjęciu od góry lub od dołu zostawiając dużo pustego nie wykorzystanego miejsca. Powinniśmy kadrować tak, aby jak najlepiej uchwycić osobę oraz sytuację w jakiej się znalazła. Porady na temat techniki fotografowania znajdziesz również tutaj.