Jak wybrać traktorek ogrodowy

Piękny i zadbany ogród stanowi powód do dumy i zdecydowanie podnosi jego wygląd. Jednakże w dobie XXI nie zawsze znajdujemy czas, aby przyciąć drzewka lub skosić trawę. Oczywiście możemy zatrudnić ogrodnika, który rozwiąże wszystkie nasze problemy związane z ogrodem, ale nie oszukujmy się – to rozwiązanie jest dość kosztowne i dla małych, przydomowych ogródków po prostu zbędne. Istnieje inne, alternatywne rozwiązanie – ogrodowy traktorek.

Czym w ogóle jest traktor ogrodowy? Najprościej rzecz ujmując, jest to po prostu mały
4-kołowy pojazd z możliwością kierowania nim w pozycji siedzącej. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli o odmiennych kształtach, rozmiarach kół lub mocy silnika.

Domyślnie pojazd ten został stworzony z myślą o koszeniu trawy i dbaniu o trawniki. Nie jest to jednak jedyna funkcja tego urządzenia. Dużym atutem ogrodowych traktorków jest fakt, że można wyposażyć je w dodatkowe elementy, tym samym zwiększając ich funkcjonalność. Jako przykład może posłużyć pług śnieży, doczepiając taki element do naszego pojazdu, z łatwością usuniemy śnieżne zaspy z naszego ogrodu lub podjazdu.

Czym się kierować podczas zakupu? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na silnik – na rynku dostępne są różne wersje, np. jednocylindrowe lub czterosuwowe. W sytuacji, gdy cenimy sobie wygodę, możemy pokusić się nawet o model z automatyczną skrzynią biegów – takie wersje również istnieją! Należy mieć na uwadze fakt, że im mniejsza moc silnika, tym mniejsze możliwości urządzenia. Ceny traktorków są bardzo zróżnicowane, podstawowy model może kosztować od 5 tys. zł. Za bardziej zaawansowane modele przyjdzie nam zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Niewątpliwie traktor ogrodowy jest idealnym rozwiązaniem w przypadku braku czasu na pielęgnacje ogrodu oraz stanowi pomoc podczas różnych prac budowlanych (np. transport materiałów), jednakże dla wielu amatorów ogrodnictwa jest to wciąż kosztowne rozwiązanie. Zobacz więcej.