Jakie światło dla starzejących oczu?

To oczywiste, że w miarę starzenia się, nasze ciało staje się słabsze, a nasze zmysły po prostu nie są tak ostre jak kiedyś. Jednym z tych zmysłów, które zaczynają się pogarszać w miarę upływu czasu jest wzrok. Z wiekiem nasze oczy stają się bardziej wrażliwe na sposób, w jaki postrzegają i reagują na światło. Jednak istnieją pewne modyfikacje oświetlenia w domu, aby upewnić się, że przestrzeń jest wygodne dla tych, których wzrok zaczyna się pogarszać jako efekt starzenia.

Jak percepcja światła zmienia się z wiekiem

Zmiany w wzroku mogą pojawić się już w ciągu życiu, ale po osiągnięciu pewnego wieku, zmiany te stają się bardziej dramatyczne, nie jesteśmy np. w stanie zobaczyć obiekty będące na odległości. Podobnie jak w przypadku naszego ciała, niektóre mięśnie oka zaczynają

słabnąć. Czy kiedykolwiek gdy zabłysło światło obserwowałeś, że twoje źrenice rozszerzają się? Są mięśnie, które pomagają kontrolować ilość światła. Oznacza to, że oczy dostosowują się zarówno do ciemnych i jasnych warunków. Kilka zmian, które mogą wystąpić to żółknięcie soczewki, która ma wpływ na odbieranie koloru, występowanie plam spowodowanych przez cząstki w płynie ciała szklistego oka i zaćmy powodujących zamglenie oka. Istnieją zabiegi medyczne, które mogą być wprowadzone do naprawienia lub poprawienia tych zmian, ale również odpowiednie oświetlenie może pomóc zrekompensować niektóre z tych problemów z oczami.

 

Jakie światło pomaga na starzejące się oczy?

Jaśniejsze światło – mając kłopoty z widzeniem w wyniku wieku można rozwiązać za pomocą stosowania większej ilości światła niż zazwyczaj. To nie musi oznaczać, że ustawimy jasność całego oświetlenia w domu do ekstremalnych poziomów, ale można użyć jaśniejszych świateł takich jak lampy stołowe i podłogowe, kinkiety, aby zapewnić więcej oświetlenie dla takich działań jak gotowanie, czytanie itp.

 Jednolite oświetlenie otoczenia – Jak wspomniano wyżej, starzejące się oczy mają problemy z dostosowaniem się do różnych poziomów oświetlenia niż wcześniej. W celu większego komfortu dla oczu, oświetlenie powinno być jednolite w całym domu. Dodawanie ściemniaczy światła może również ułatwić dostosowanie poziomu światła w różnych pomieszczeniach.

Nieoślepiające światło – blask pochodzący z bardzo jasnego światła oddawanego przez niektóre żarówki można często powodować problemy ze wzrokiem. W celu uniknięcia odblasków, upewnij się, że źródła światła są pokryte kloszem, aby rozproszyć i zmniejszyć światło.

Poprawny kolor – zabarwienie soczewek w naszych oczach może zmienić się w miarę starzenia się, ważne jest, że źródła światła mają bardzo wysoki CRI, czyli wskaźnik oddawania barw, zwykle powyżej 80.