Jeśli podejrzewamy ciąże

Test ciążowy

Test ciążowy, to test pozwalający wykryć (najczęściej w moczu) produkowaną przez trofoblast gonadotropinę kosmówkową (hCG), której pojawienie się świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego (Blastocysty) w błonie śluzowej macicy. Do zagnieżdżenia trofoblastu dochodzi w 7 dniu od zapłodnienia i od tego momentu poziom hCG wzrasta aż do 2–3 miesiąca ciąży, po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu.

Trzy rodzaje testów

Domowy test ciążowy, który jest do zakupienia w aptece i służy do samodzielnego wykonania. Przed jego wykonaniem należy bezwzględnie zapoznać się z instrukcją jego wykonania. Uważa się, że w około 90% dodatni test ciążowy świadczy o ciąży. Laboratoryjny test moczu cechuje się wyższą czułością (praktycznie 100% 7 dni po zapłodnieniu, czyli tydzień przed planowaną miesiączką) jest jednak bardziej długotrwały i musi być wykonany w warunkach specjalistycznych. Laboratoryjny test krwi cechuje się podobną czułością jak laboratoryjny test moczu.

Wykonując powtarzalne codzienne wykonywanie testu ciążowego, można w sposób dokładny wyznaczyć datę zapłodnienia i tym samym termin porodu. W przypadku testów ultraczułych (o czułości poniżej 500IU/l), od pierwszego dnia, w którym test wyszedł dodatnio, należy odjąć 7 dni, co wyznaczy datę zapłodnienia. Od tego momentu ciąża trwa 280 dni, czyli dziesięć miesięcy księżycowych. Jeżeli test wypadł ujemnie należy go powtórzyć po 1–2 tygodniach, uzyskanie po raz drugi wyniku ujemnego praktycznie wyklucza ciążę.

Jeśli podejrzewamy ciąże

Kobieta podejrzewająca ciążę, ma możliwość jej potwierdzenia od 7 dnia od zapłodnienia, kiedy nie występują żadne inne objawy, wykonując ultraczuły test domowy, bądź laboratoryjny test moczu lub krwi. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym i rygorystycznym postępowaniu zgodnie z instrukcją lub skorzystaniu z metod laboratoryjnych.