Przygotowanie do ciąży

rozstepy w ciazy

Przygotowanie do ciąży

O zdrowie swoje i przyszłego dzidziusia musisz zadbać już na etapie planowania ciąży, a najpóźniej – w momencie, kiedy ciąża zostanie potwierdzona. Wówczas przyszła matka powinna. Po pierwsze zgłosić się do ginekologa – zbada on ją, wykona badanie USG narządu rodnego i wykluczy obecność infekcji dróg rodnych. Po drugie, zgłosić się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi badanie ogólne oraz zleci podstawowe badania laboratoryjne. Po trzecie, zgłosić się do dentysty – zęby ciężarnej są szczególnie narażone na rozwój próchnicy i stać się źródłem ogniska zakaźnego. Po czwarte, wykonać badania w kierunku zakażeń, stanowiących zagrożenie dla rozwijającego się płodu: toksoplazmozy, różyczki, zakażenia wirusem cytomegalii, HIV, zapalenia wątroby typu B, wirusem opryszczki, kiłą oraz ospą wietrzną, Po piąte, zadbać o swoją dietę i kondycję fizyczną oraz relacje z partnerem.

Objawy ciąży

Objawy ciąży możemy podzielić na objawy domyślne i prawdopodobne. Objawy domyślne to: poranne lub wieczorne nudności i wymioty; chwiejność emocjonalna; zmiana łaknienia, zmiana tolerancji zapachu i smaku; omdlenia i zawroty głowy; częste oddawanie moczu (spowodowane przekrwieniem miednicy mniejszej i uciskiem płodu na pęcherz); zaparcia (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie i zwalnia perystaltykę jelit); zgaga (progesteron rozluźnia mięśnie gładkie przełyku); wzrost temperatury do 37 °C za sprawą ciałka żółtego, które funkcjonuje do około 12. tygodnia ciąży.
Objawy prawdopodobne to: zatrzymanie miesiączki; powiększenie macicy i rozpulchnienie; powiększenie piersi, wydzielanie siary; zasinienie pochwy i przedsionka pochwy; rozstępy na brzuchu; przyrost masy ciała; powiększenie obwodu brzucha.