Kanony kobiecego piękna – kiedyś i dziś

kobiece-pieknoPiękno postrzegamy bardzo subiektywnie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ na indywidualny ideał wyglądu ma wpływ otaczająca nas kultura. W zależności od danej epoki moda może być bardzo różna. Co obecnie jest na topie, a czym zachwycano się jeszcze 50 czy 100 lat temu? Jak bardzo zmieniły się granice tabu?

Rubensowskie kształty i Marylin Monroe

Ideał krągłej kobiety obecnie odszedł do lamusa, jednak jeszcze w latach 50. XX wieku zachwycano się apetycznymi krągłościami Marylin Monroe. Atrakcyjna kobieta w tych czasach malowała usta czerwoną szminką, podkreślała oczy dopracowaną kreską i zakręcała włosy. Obfite biodra podkreślano spódnicami w kształcie litery A, a pełny biust obcisłymi sweterkami. Zaokrąglona sylwetka jednak szybko wyszła z mody. Już w latach 60. ubiegłego wieku atrakcyjny stał się niepretensjonalny, dziewczęcy styl, którego przykładem może być na przykład Audrey Hepburn. Jej drobna sylwetka i delikatne podkreślanie urody dorównało popularnością wizerunkowi Monroe. Co takiego jest w stylu Audrey? Eleganckie akcesoria, proste ubrania, luźne sukienki i stylowe buty. Co ciekawe, już w latach 60. modne stało się bikini. W obecnych czasach zauważa się wracający trend do zabudowanych strojów – wynika to jednak bardziej z gustu i nawiązania do stylu retro.

Czerwona szminka czy blade usta?

Dzieci-kwiaty i nowoczesne dziewczyny z lat 70. wolały podkreślać oczy niż usta. Powszechne było nawet malowanie warg na jasne kolory. To epoka eksponowania kobiecej sylwetki na przykład poprzez noszenie spódniczek mini. Krótkie spódnice odważnie zestawiano z wysokimi kozakami. Wtedy też na topie były fasony, po które wracamy do dzisiaj: geometryczne kształty ubrań, obcisłe miniówki czy luźne narzuty boho. Współcześnie nawiązania do lat 70. i 80. XX wieku są modne niemal w każdym sezonie. Tej jesieni i zimy również warto sięgać po hippisowskie motywy, zamszowe dodatki czy akcesoria w jaskrawych kolorach.

Wszystko jest dozwolone

Sylwetka promowana obecnie na idealną to wysportowane ciało z ładnie zarysowanymi mięśniami. Taki efekt wymaga regularnych ćwiczeń i odpowiedniej diety. Istnieją jednak sposoby na poprawę wyglądu skóry i sylwetki, chociażby poprzez peelingi czy zabiegi kosmetyki estetycznej. Ostatnia dekada przyniosła nam całkowitą dowolność w modzie. Możemy czerpać z różnych epok i łączyć ze sobą wszelkie trendy. Moda retro regularnie powraca: czerwone usta czy kreski niczym z Hollywood wciąż świetne się prezentują. Od wielu lat bardzo powszechny jest także piercing różnych części ciała. Modne jest także ingerowanie w swój wygląd takimi sposobami jak zabiegi laserowe, solarium czy zabiegi kosmetyczne. Popularne jest powiększanie ust oraz redukcja zmarszczek. Medycyna estetyczna proponuje wiele nieinwazyjnych rozwiązań poprawiających wygląd, których efekty często są subtelne i naturalne. Decydując się na tego rodzaju zabiegi, warto postawić na profesjonalną klinikę. Jedną z lepszych w kraju jest Klinika Medycyny Estetycznej ProfMed z Krasnegostawu. Nowoczesna medycyna estetyczna umożliwia poprawę wyglądu twarzy, skóry, a nawet całej sylwetki. Wygląd miejsc intymnych ma również duże znaczenie dla samooceny, a także jakości życia erotycznego – wyjaśniają specjaliści z Kliniki ProfMed. Ginekologia estetyczna oferuje zabiegi okolic intymnych – wykorzystuje się do tego najnowszy sprzęt, na przykład specjalistyczny laser MonaLisa Touch. Więcej informacji o tym zabiegu można znaleźć na stronie: http://www.profmed.com.pl/ginekologia-estetyczna.