Rynki finansowe zaniepokojone sytuacją w Polsce

konto-bankoweW ostatnich tygodniach, głównie z racji niespodziewanych i niepokojących decyzji nowego rządu w Polsce, najważniejszy wskaźnik giełdowy – radzi sobie fatalnie. Od pewnego czasu wskaźnik WIG20 odnotowuje kolejne minima, co coraz bardziej niepokoi inwestorów. Z szczegółowych porównań ekspertów wynika także, że kiedy  w 2015r. niemiecki DAX zyskał na wartości ponad 10%, to rodzimy WIG20 skurczył się o niemal 20%.

Radzimy więc sobie gorzej m.in. od Francji, Wielkiej Brytanii i większości pozostałych krajów leżących w naszej części kontynentu.

W ostatnich dniach słabiej od krajowego indeksu dużych spółek wypadły jedynie wskaźniki parkietów w takich państwach jak Grecja, Cypr i Ukraina.

Należy tutaj jednak zauważyć,że pierwsze dwa z w/w państw zmagały się w ostatnim czasie z o wiele poważniejszym kryzysem niż obecna polityka w Polsce: na Ukrainie od miesięcy trwają walki z rosyjskimi separatystami.

Odkąd rządzaca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość zaczeła podejmować radykalne decyzje gospodarczo- medialno – konstytucyjne, coraz gorsza jest również sytuacja polskiej złotówki na rynku walutowym. Trend spadkowy polskiego złotego widać tu już od wyborów prezydenckich, czyli od maja 2015r.