Kilka sposobów na pyszne grzyby

Grzyby wyraźnie odznaczają się w polskiej gastronomi od wielu pokoleń. Z powodzeniem wykorzystujemy je na stołach wigilijnych i na większości przyjęć rodzinnych. Chociaż potencjał grzybów jest ogromny, często skupiamy się na kilku potrawach i boimy się eksperymentować. Jeśli chcielibyście spróbować czegoś nowego i ciekawego – zachęcamy do przeczytania całego artykułu.

Pierwszą propozycją na dobre wykorzystanie grzybów jest przygotowanie pysznych sosów grzybowych. Sosy mogą być z główną nutą grzybową, ale mogą też być jedynie dodatkiem, który nie zdominuje całego dania. Drugą opcją dla osób lubiących smak grzybów są zupy – pieczarkowe, borowikowe, ogólnie grzybowe z wielu rodzajów grzybów. Zupy grzybowe charakteryzują się bardzo wyrazistym smakiem. Nie można zapominać również o kremach – w konsystencji bardziej zbitych niż zupy, z dodatkiem albo z główną nutą grzybową. Trzeci pomysł to zapiekanki, w których grzyby znają swoje miejsce od samego początku. Czwartą propozycją są grzyby pieczone, szóstą grzyby smażone w cudownych, smakowych panierkach. Bardzo dobrym pomysłem są również grillowane grzyby – na przykład boczniaki. Ostatnia propozycja to dodawanie grzybów jako dodatków do innych potraw. Niesamowite pierogi, kapusta z grzybami, sałatki, makarony z dodatkami grzybów, tosty, dodatki do pieczonej ryby, dodatki do mięs.

Grzybów nie trzeba doprawiać mocno, ale należy mieć świadomość, że każdy rodzaj grzyba wymaga indywidualnego podejścia i obróbki. Nie wszystkie grzyby nadają się do smażenia czy też pieczenia, jedne z produktów poradzą sobie lepiej – inne wyraźnie słabiej. Ze swojej strony radzimy postawić na pyszne sosy, które nierzadko decydują o smaku potrawy bardziej niż same grzyby. Zobacz więcej.