Zapanuj nad stresem!

Stres towarzyszy nam niemal każdego dnia. Wpływa na to nie tylko nowoczesny styl życia i przeciążenie pracą, ale również długie godziny spędzane przez komputerem. Jak ograniczyć stres, aby nie przejął kontroli nad naszym życiem?

Najskuteczniejszą metodą, która wpływa na poradzenie sobie ze stresem jest znalezienie jego przyczyny. Brzmi to dość logicznie, jednak czasem znalezienie źródła stresu wcale nie jest takie proste. Dlaczego? Wiele ludzi błędnie charakteryzuje swoje zmartwienia. Twierdzą bowiem, że stresuje ich praca lub szef albo kontakt z nowo poznanymi osobami. Rzadko zdarza się jednak, abyśmy zastanowili się bardziej szczegółowo – co męczy mnie w pracy? Jakie czynności? Jakie zachowanie szefa sprawia, że tracę grunt pod nogami? Dlaczego stresuję się przy nowych osobach? Odnalezienie odpowiedzi na te pytania pomoże zdefiniować problem, nad którym można później pracować.

Jeśli okazuje się, że stresuje nas nie drugi człowiek, a to, że nie wierzymy w siebie albo mamy o sobie gorsze zdanie, znacznie łatwiej będzie nam zastosować techniki, które pozwolą się uspokoić. Wystarczy pomyśleć o rzeczach, które nam w życiu wyszły i o osobach, które lubią naszą prawdziwą naturę. Warto sobie uświadomić, że skoro istnieją ludzie, którzy kochają mnie takiego, jakim jestem, to mogą polubić mnie również inni. A nawet jeśli nie wszystkim przypadnę do gustu, to przecież nie każdemu będę w stanie dogodzić. W życiu nie można mieć wszystkiego i trzeba się z tym pogodzić.

W miarę możliwości powinniśmy również starać się eliminować z naszego życia sytuacje stresowe. Jeśli jakaś osoba w towarzystwie sprawia, że czujemy się źle, a mamy możliwość ograniczenia z nią kontaktów, powinniśmy to zrobić. Próby zmiany reakcji swojej podświadomości na siłę nie zawsze mają sens. Ponadto nie wpływają dobrze na nasz organizm. Jak się nie denerwować? Zobacz więcej.