Kociołki żeliwne – doskonałe naczynia do gotowania i pieczenia zarówno w kuchni, jak i poza nią

Każdy, kto uwielbia spędzać czas na łonie natury, a przy tym uwielbia pyszne jedzenie, powinien zaopatrzyć się w kociołek żeliwny. Garnki te produkowane są od pokoleń – dobrze trzymają ciepło i są łatwe w czyszczeniu. Niektóre z nich mają nawet płaskie dno lub nóżki, aby można je było umieścić w ogniu. Pozostawia się je na otwartym terenie podczas biwaków, a następnie można w nich gotować wodę i podgrzewać jedzenie. Żeliwo jest jednym z najbezpieczniejszych materiałów do gotowania na świeżym powietrzu. Wynika to z jego zdolności do wytrzymywania wysokich temperatur, nawet gdy naczynie jest używane na palenisku lub gdy postawimy je na grilla. Materiał ten nie wchłania wilgoci i dlatego nie ma ryzyka rdzewienia – to sprawia, że jest idealny do stosowania zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Oprócz wielu zalet związanych z utrzymaniem ciepła i trwałością, kociołki żeliwne wyglądają bardzo ładnie podczas serwowania jedzenia na świeżym powietrzu.

Kociołek żeliwny naczyniem dla podróżników – można go zabrać wszędzie

Kociołek żeliwny (znany też jako kociołek myśliwski), ze względu na to, że można go postawić na otwartym ogniu czy palenisku, idealnie nadaje się na wszelkie wyjazdy i wypady plenerowe. Biwaki, ogniska, imprezy integracyjne nad jeziorem, przyjęcie w ogrodzie – wszędzie tam możemy przyrządzić znakomite potrawy. W kociołku żeliwnym ugotujemy ziemniaki, gulasz, przeróżne zupy, upieczemy soczyste żeberka i karkówkę – możliwości są wręcz nieograniczone. Cieszą więc nie tylko kubki smakowe, ale również oczy.

Może jednak nieco zaskoczyć fakt, że żeliwo jest dość ciężkie. Jest to cena za jego solidność i wytrzymałość. Jednak nie jest to problem tak duży problem, jeśli dobrze zaplanujemy rozłożenie bagażu. Wszystko zależy też od tego, ile sprzętu zabieramy w dzicz. Może to być od 1-2 kg, w zależności od tego, jakich artykułów potrzebujemy – namiotu, śpiwora i plecaka. Jeśli nasz plecak jest ciężki, możemy wybrać kociołek, który ma mniejszą pojemność – na rynku dostępne są różne rodzaje kociołków i każdy może wybrać produkt odpowiadający jego potrzebom, biorąc pod uwagę wymiary i ciężar.

Kilka słów na temat żeliwa – dlaczego ten materiał chętnie wykorzystuje się w kuchni?

Żeliwne naczynia kuchenne to wysokiej jakości produkt, który od wieków jest używany w gospodarstwach domowych na całym świecie. Żeliwo jest wykonane z mieszanki żelaza i węgla, które sprawiają,że materiał jest mocny i trwały. Ze względu na swoją zdolność do zatrzymywania ciepła, doskonale nadaje się do powolnego gotowania, smażenia i pieczenia. Jest również w stanie wytrzymać wysokie temperatury, nie psując się z czasem, nie tracąc swojego kształtu ani trwałości. Materiał ten jest wytwarzany przez topienie złomu metalowego (żelaza i węgla) w piecu, a następnie odlewanie go w kształt, który jest utwardzany przez wypalanie w bardzo wysokich temperaturach w piecu lub piecu. Ze względu na stosunkowo niską temperaturę topnienia, żeliwo można powoli podgrzewać w piecu, zużywając jedynie niewielką ilość paliwa. W rzeczywistości, produkty żeliwne mogą być podgrzewane w temperaturze od 450°F (230°C) do 500°F (260°C) nawet przez godzinę, bez najmniejszej utraty jakości lub wytrzymałości. Chociaż nie czyni to z nich opcji szybkiego nagrzewania, naczynia żeliwne stanowią doskonały wybór dla tych, którzy chcą powoli gotować potrawy na kuchenkach indukcyjnych.

Kiedy już kupimy kociołek, warto pamiętać o odpowiednim jego przygotowaniu przed pierwszym użyciem. Garnek należy umyć wodą, rozgrzać w piekarniku lub na kuchence, a po ostygnięciu natrzeć powierzchnię olejem lub innym tłuszczem.

Kociołki żeliwne z wysokiej jakości żeliwa – wyśmienite dania dla rodziny i znajomych

Szukając kociołka żeliwnego, warto rozeznać się w ofercie na produktów dostępnych na rynku. Są sprzedawcy, którzy oferują kociołki wykonane w polskiej odlewni z wysokiej jakości żeliwa, które spokojnie wytrzymują wysokie temperatury – można gotować potrawy bezpośrednio na ognisku. Jeśli przeglądając kategorie produktów w sklepie, nie możemy się zdecydować i mamy wątpliwości, który kocioł będzie dla nas najlepszy, zawsze możemy zasięgnąć pomocy konsultanta – dobry sprzedawca chętnie doradzi klientowi w potrzebie.

Każdy, kto uwielbia potrawy z grilla lub z ogniska lub po prostu ceni sobie pyszne jedzenie, powinien rozważyć zakup kociołka z żeliwa. Można dzięki temu odkryć zupełnie nowy wymiar przyrządzania jedzenia i z łatwością zakochać się na nowo w gotowaniu dla rodziny.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem https://4prestige.pl w którego ofercie znaleźć można wędzarnie i grille ogrodowe.