Komfortowa łazienka dla osoby starszej

Mieszkanie osoby starszej powinno być zaprojektowane tak, aby mogła ona samodzielnie z niego korzystać i by funkcjonowanie było jak najmniej uciążliwe. Tyczy się to wszystkich pomieszczeń, jednak najbardziej problematyczna bywa łazienka.

Najważniejszym elementem łazienki jest wanna, bądź kabina prysznicowa. Osoba starsza potrzebuje więcej miejsca, aby się obrócić, przytrzymać i wygodnie wykapać. Wiele osób sądzi, że najlepiej sprawdza się kabina prysznicowa, gdyż schorowany człowiek  ma łatwiejszy dostęp do niej, jednakże kąpiel w kabinie jest mniej wygodna, ponieważ taka osoba musi cały czas stać, ewentualnie można zaopatrzyć się w siedzisko. W wannie ma możliwość położenia się, wymoczenia i odczucia ulgi od nieraz bolesnych dolegliwości. Na armaturawodna.pl są różnego rodzaju wanny, np. z hydromasażem, które pozwolą osobie starszej na całkowity relaks.

Jeżeli osoba porusza się na wózku inwalidzkim, to wysokość muszli powinna być zbliżona właśnie do wysokości wózka. Oczywiście po to, aby skorzystanie z toalety było jak najłatwiejsze. Mimo wszystko i tak nie jest to zbyt proste, aby samodzielnie tego dokonać i w ciasnym pomieszczeniu bywa to wręcz niemożliwe, dlatego w takiej łazience nie powinny znajdować się przedmioty i urządzenia, które są niepotrzebne i zajmują cenną przestrzeń. Oprócz wszelkich udogodnień osoba starsza potrzebuje od czasu do czasu wsparcia bliskich, więc nie zapominajmy o tych ludziach, bo często wstydzą się poprosić o pomoc, a naprawdę jej potrzebują i sobie samodzielnie nie radzą. Nie zostawiajmy starszych osób na pastwę losu!