Kontrola czasu pracy pracowników.

Termin „biometria” wywodzi od greckich słów: „bio” (życie) oraz „metrics” (mierzyć). Jest to metoda identyfikacji opierająca się na cechach fizycznych oraz behawioralnych danej osoby. Do pierwszej grupy metod możemy zaliczyć systemy oparte o rozpoznawanie linii papilarnych, kształtu twarzy, geometrii dłoni, cech siatkówki oczu, układu żył nadgarstka, kształtu ucha, rozkładu temperatur na twarzy, zapachu. Do metod behawioralnych można zaliczyć systemy oparte o sposób poruszania się, pismo, sposób uderzania w klawisze komputera, sposób mówienia, sposób reakcji mózgu. Jednym z celów biometrii jest rejestracja czasu pracy oraz identyfikacji.

Oparta na biometryce kontrola czasu pracy będzie zyskiwała na popularności. Wszystko na to wskazuje, że w przyszłości będzie ją stosowała. Żyjemy w społeczeństwie, w jakim informacje mają bardzo dużą wartość. Biometria je ochroni. Być może biometryka będzie miała zastosowanie także w życiu codziennym, że zamiast dzisiejszych zamków będziemy otwierać drzwi przy pomocy naszych odgłosów.

Ciągłe skracanie czasu pracy (wychodzenie wcześniej, wydłużanie przerw) przez pracowników przyczynia się do obniżenia zysków firmy. Biometryczna kontrola czasu pracy pozwala na przekonanie się, jak długo rzeczywiście pracują jego pracownicy. Systemy RCP (Rejestracji Czasu Pracy) umożliwiają precyzyjne rozliczanie czasu pracy, sprawiają, że pracownicy stają się bardziej zdyscyplinowani. Można je zintegrować z każdym systemem kadrowo-płacowym.