Laptop- przyjaciel człowieka

ksiegowosc przez internet

Laptop- przyjaciel człowieka

Każdy z nas ma go w domu. Jest wszechstronny i dziś w XXI wieku każdemu potrzebny do normalnego funkcjonowania. Przydaje się w szkole, w domu, w pracy, w podróży. Mieści się wszędzie. Służy nam do pracy i do każdego rodzaju rozrywki. Możemy na nim pracować, grać, oglądać filmy i słuchać muzyki. Z roku na rok, jest coraz mniejszy i zmieści się wszędzie. Mowa oczywiście o laptopach, czyli naszemu wszechstronnemu narzędziu pomocy w każdej dziedzinie.

Czym jest laptop?

Słowo laptop to połączenie angielskich słów lap-kolana, top- na wierzchu. Jednak, jeśli chcemy mówić o innych zminiaturyzowanych komputerach to są nimi: netbooki, palmtopy, smartfony. Początkowo istniało umowne podzielenie komputerów przenośnych pomiędzy laptop (większy i cięższy rodzaj komputera, który wymagał do działania zewnętrznego zasilania) oraz notebook (mniejszy rodzaj komputera, łatwy do przenoszenia i posiadający własne źródło zasilania – pierwotnie rozmiarów notatnika formatu A4, stąd nazwa). W chwili obecnej obydwa te określenia funkcjonują wymiennie. Pierwszym, jeszcze wizjonerskim urządzeniem z tej kategorii, był DYNABOOK. Jego projekt stworzył Alan Kay w laboratoriach Xerox Parc.

Pierwsze laptopy

Pierwszym oferowanym komercyjnie laptopem, który mieścił się w torbie, był Grid Compass Computer 1109. W roku 1979 zaprojektował go William Moggridge dla Grid Systems Corporation. Komputer ten był używany w programie NASA dotyczącym promów kosmicznych we wczesnych latach 80. Komputer miał 340 kB RAM, obudowę ze stopu magnezu oraz podświetlany wyświetlacz. W USA kosztował 8000-10000 USD. Urządzenie nie było kompatybilne z IBM PC, dlatego przegrało wojnę na rynku. Mieszczą się wszędzie, szczególnie w damskich torebkach.