Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta. Poznaj szczegóły.

centrum-ortodoncjiW większości życiowych sytuacji uśmiech działa na naszą korzyść, pokazując ludziom pozytywne nastawienie i serdeczność uśmiechającej się osoby. To jeden z wielu argumentów przemawiających za tym, by dbać o ładne uzębienie. Nie chodzi tu jednak wyłącznie o regularne szczotkowanie, wizyty u stomatologa i troskę o higienę jamy ustnej.

Wiele osób potrzebuje również pomocy ortodonty, który zajmuje się aparatem żucia. Chodzi o prawidłowe ułożenie zębów i właściwą pracę żuchwy, wraz z przyzębiem i mięśniami tej części ciała. Oferta ortodontów, jak pokazuje www.centrum-ortodontyczne.pl, jest bogata i dostosowana do oczekiwań z różnymi problemami ortodontycznymi. Należy jednak pamiętać, że możliwości leczenia są zależne od wieku, w jakim znajduje się konkretna jednostka.

Optymalnym momentem na rozpoczęcie leczenia aparatu żucia jest dzieciństwo, czyli okres, w którym organizm jeszcze się rozwija. Niektóre, poważne wady powinno się redukować jak najszybciej, czyli nawet u kilkulatków. Pierwszej, dokładnej konsultacji ortodontycznej można dokonać już u dzieci ok. 2-letnich, które mają pełne uzębienie mleczne. Zdecydować na nią powinni się opiekunowie maluchów, które mają problem z przeżuwaniem posiłków, mają nawyk obgryzania paznokci lub kredek, oddychają ustami lub posiadają widoczną wadę zgryzu. Najczęściej jednak korekcję uzębienia zaczyna się ok. 8-12. roku życia. W okresie wzrostu całego organizmu uzyskuje się bowiem najlepsze rezultaty. Szczególnie skuteczne są wtedy aparaty ortodontyczne.

Leczenie osób dorosłych jest możliwe, aczkolwiek zajmuje zwykle więcej czasu, a jego efekty nie są tak dobre, jak w przypadku dzieci. Powodowane jest to faktem, że w dojrzałym wieku uzębienie jest już w pełni ukształtowane, a całkowicie rozwinięte mięśnie, stawy i zęby trudno jest zmodyfikować tak, by uzyskać idealne rezultaty. Niemniej jednak, jak zapewniają specjaliści na www.centrum-ortodontyczne.pl, stały rozwój ortodoncji pozwala na coraz skuteczniejsze niwelowanie wad nawet u osób w średnim wieku. Pomoc ortodonty bywa potrzebna również u osób w jesieni życia. Najczęściej wynika ona z prac protetycznych, które mogą wymagać wcześniejszej korekcji nieprawidłowego zgryzu. W takich przypadkach nie chodzi już o estetykę, a o możliwość precyzyjnego dopasowania protezy, by zapewnić pacjentowi jak największy komfort.