Nuta serca, głowy i baza – czyli wszystko o perfumach

perfumySztuka mieszania ze sobą różnych nut zapachowych jest znana tylko najlepszym senselierom, czyli specjalistom od zapachów. Myli się ten, kto sądzi, że perfumy mają swoje korzenie we Francji. Powstały znacznie wcześniej. Co więcej, wykorzystywane są nie tylko do skropienia skóry na ciele człowieka, ale również do aromatyzowania wnętrz.

Historia perfum w skrócie

Ślady produkcji zapachów pochodzą z najbardziej odległych kultur. Niegdyś wierzono, że właśnie w zapachach tkwi duchowa, magiczna moc. Sama nazwa „perfumy” pochodzi od łacińskiego terminu „per fumum” i oznacza ofiarowanie bogom wonności przez polanie ołtarzy aromatycznymi żywicami i ziołami.

Eksperci uważają, że pierwsze perfumy powstały w zasadzie przez przypadek, podczas zwyczajowego rozpalania ogniska. Odkryto wówczas, że płonąca żywica nadaje przyjemny zapach dymowi. Już w starożytności znano wiele naturalnych surowców, z których pozyskiwano substancje zapachowe, np. ambrę, która na Bliskim Wschodzie ceniona była na równi ze złotem czy niewolnikami.

Udokumentowana historia zapachów rozwijała się równolegle z powstawaniem i ewolucją wielkich starożytnych cywilizacji, takich jak Egipcjanie, Rzymianie, Asyryjczycy czy Grecy i Chińczycy. To właśnie Egipcjanom przypisuje się pierwszą produkcję płynnych perfum z olejów ciężkich.

Stolicą zapachów w okresie renesansu były Włochy, ale to Francja za sprawą Katarzyny Medycejskiej, która wyszła za mąż za francuskiego króla Henryka II, stała się kolebką nowoczesnych zapachów, wytwarzanych z kwiatów i innych roślin.

Perfumy do ciała i do mieszkania

Piękny zapach perfum utrzymuje się na skórze bardzo długo, uwalniając kolejne nuty zapachowe. Zapachy składają się z nuty głowy, nuty serca i nuty bazowej.

Nuta głowy jest nutą początkową – najlżejszą i najmniej trwałą. Od razu poczujemy ją po spryskaniu skóry. Są w niej zawarte świeże, lekkie aromaty. Nuta serca tak naprawdę odzwierciedla charakter zapachu, a jej trwałość wynosi nawet kilka godzin. Na koniec ujawnia się nuta bazy, mająca za zadanie podtrzymać zapach jak najdłużej. Jest intensywna i trwała.

Każdy zapach będzie inny, niepowtarzalny i oryginalny, o co dbają jego twórcy. Perfumy takich marek jak Kenzo, Chanel, Gucci, czy Dior cenione są przez kobiety i mężczyzn na całym świecie. Musimy jednak zdawać sobie sprawy z tego, że istnieją nawet perfumy do wnętrz, które kupimy np. w serwisie H-design.pl. Dzięki nim nasze pokoje mogą zyskać swój indywidualny, piękny zapach.