Mieszkać po skandynawsku

Jednym z trendów, który zdobył popularność w polskiej architekturze wnętrz jest styl skandynawski. Jego główne cechy charakterystyczne to prostota oraz funkcjonalność, czyli dażenie do tego, by meble i inne elementy jak najlepiej odpowiadały oczekiwaniom użytkownika. Wnętrza skandynawskie są uporządkowane i jasne, niestety urządzenie ich jest dość skomplikowane.

Największymi elementami są tu rzecz jasna meble, jednak równie ważną rolę odgrywają także dodatki. Skandynawia słynie również z ponadnormatywnej jakości wytwarzanych wyrobów, co sprawia, że są wytrzymałe i solidne. Jednak zwolenników do nurtu krajów skandynawskich przyciąga głównie jego ponadczasowość. Meble, lampy wiszące, tace, tekstylia, donice czy zegary przyciągają wzrok i razem tworzą harmonijny zestaw.

Dużo jasnych odcieni, naturalnych materiałów, prostych form i minimalizm to cechy, które są źródłem zainteresowania kolejnych osób. Wykorzystywane jest tam bardzo często drewno, wiklina czy tkaniny, takie jak płótno czy bawełna. Skandynawskie kinkiety, porcelana czy magnesy świetnie będą wyglądały zarówno w domu, jak i miejscu pracy czy restauracji.

Niepowtarzalne skandynawskie akcesoria mogą znaleźć swoje miejsce w jadalni, salonie czy sypialni. Trzeba tylko dobrać odpowiednie dekoracje, by wnętrze stało się bardziej przytulne i funkcjonalne. Uznaje się, że rozległe powierzchnie powinny być tu jasne, by stanowiły dobre tło dla ozdób, zaś najczęściej wykorzystywana jest biel. Jasne mogą być zarówno ściany, jak i podłoga, która najczęściej powstaje z drewna. Zarówno podłoga, jak i meble mogą być dodatkowo bielone, co sprawia, że wnętrze wygląda na bardziej przestronne.