Mieszkanie, szeregowiec czy dom? Jak wybrać typ nieruchomości dla siebie?

Decydując się na rodzaj nieruchomości należy brać pod uwagę wszystkie za i przeciw. Oczywiście kupno własnych czterech kątów w dużej mierze uwarunkowane jest zasobnością portfela kupującego, ale nie tylko zamożność powinna decydować o tym czy lepiej kupić dom czy też mieszkanie.

Cena nieruchomości ciągle stanowi najważniejsze kryterium przy podejmowaniu decyzji o jej nabyciu. Drugim równie ważnym jest jej lokalizacja i powierzchnia użytkowa. Dopiero później przychodzi czas na wybór rodzaju tej nieruchomości – dom, albo mieszkanie.

Decyzja nie jest wcale prosta. To co w danym momencie życia będzie wydawało się odpowiedniejsze wcale nie oznacza, że za parę lat okaże się trafionym wyborem.

Już na etapie wstępnych poszukiwań lokum trzeba dobrze przemyśleć swoje bliższe i dalsze plany życiowe, a następnie zdecydować się na konkretny rodzaj nieruchomości. Dobrze jest na bieżąco śledzić oferty sprzedaży np. na Allegro, by być zorientowanym w trendach cenowych na danym obszarze kraju.

Młode rodziny muszą brać pod uwagę wiele czynników związanych z bliskością potrzebnej w przypadku posiadania dzieci infrastruktury, która najlepiej dostępna jest w miastach i wtedy bardziej rozsądne zdaje się być kupno mieszkania. Domy w miastach mają tę podstawową wadę, że są zazwyczaj bardzo drogie, a inwestycja w mieszkanie szczególnie podparta wieloletnim kredytem jest lepsza z ekonomicznego punktu widzenia. Zawsze też po jakimś czasie można takie mieszkanie sprzedać i zdecydować się z dopłatą na zakup domu. Mieszkania są generalnie łatwiejsze do zbycia niż domy – rodzina jest wtedy bardziej mobilna i bez większych wyrzeczeń może zmieniać miejsce zamieszkania na bardziej dogodne dla siebie.

Stawiając na dom nie można zapominać o dwóch opcjach do wyboru. Dom wolnostojący dużo droższy, ale zapewniający cenioną przez wielu niezależność i kameralność lub dom w zabudowie szeregowej spełniający większość atutów domu wolnostojącego, ale nieco okrojony w przypadku kameralności i najczęściej powierzchni przynależnego do nieruchomości terenu. Domy szeregowe mają z kolei tę zaletę, że ich cena jest dużo niższa od ceny domu wolnostojącego.

Jeśli podjęcie decyzji wiążącej kupującego na wiele lat z daną nieruchomością jest zbyt trudne zawsze można wziąć pod uwagę opcję wynajmu i przetestować jakość życia w różnych rodzajach domów i mieszkań. Często ten czas można wykorzystać na uzyskanie lepszej zdolności kredytowej na późniejszy zakup własnej nieruchomości.