Najlepsze zioła świata: bazylia i kolendra

Wybrane zioła to popularny dodatek do dań przyrządzonych tak z mięs, ryb, jak i do potraw wegetariańskich. Do najsmaczniejszych, a także najbardziej popularnych ziół zalicza się bazylia, której rzadki, lekko anyżkowy zapach jest bardzo charakterystyczny. Bazylia najczęściej używana jest w kuchni śródziemnomorskiej. Bazylia świetnie uzupełnia się z pomidorami i mozzarellą – właśnie te trzy produkty podane razem z oliwą i sosem balsamicznym tworzą sławną sałatkę caprese czyli z miasta Capri.

Innym aromatycznym ziołem, które znalazło szerokie zastosowanie w kuchni jest kolendra. Szczególnie często kolendra używana jest w Azji jako dodatek do sosów i posiłków curry – np. w Indiach, Chinach, jak również w Meksyku. Kolendra doceniona została na dużej ilości konkursów, podczas których nadawano jej tytuł zioła roku. Lubczyk to tak zwane zioło miłości – ma intensywny smak, a składniki znajdujące się w jego listkach pozytywnie działają nie tylko na krążenie i przemianę materii, ale też na smak przygotowywanych dań, których jest on składnikiem. Działanie innego popularnego zioła jest zupełnie odmienne, melisa bowiem działa uspokajająco i kojąco.

Powoduje, że mija stres, a rozluźnienie mięśni pozwala na szybszą regenerację i wypoczynek. Liście melisy wykorzystywane są do sporządzenia naparu, a w marketach dostępne są gotowe ekspresowe herbatki ziołowe posiadające w składzie melisę. Liście melisy mogą być również wykorzystywane do dekoracji podawanych potraw i w sałatkach z sałaty czy rukoli. Choć pokrzywa kojarzy się nie rzadko z czasami podstawówki, kiedy powodowała piekące oparzenia podczas gier i zabaw na dworze, to stanowi dobrodajne zioło, którego właściwości cenią osoby cierpiące na różnorodne problemy. Liście młodej pokrzywy mogą być też wykorzystywane do robienia sałatek i dekoracji potraw.

Suszona pokrzywa ma właściwości zapachowe, przez co jest chętnie stosowana jako naturalny aromat w szafach, garderobach i wnękach. Innymi szeroko rozpowszechnionymi ziołami używanymi w kuchni jest rozmaryn i tymianek. Wchodzą one w skład mieszanki ziół, której znana nazwa odnosi się do regionu Włoch – Prowansji, od której zioła prowansalskie wzięły swoją nazwę.