Niebanalne imię dla dziecka

Wybór imienia dla dziecka to decyzja na całe życie, dlatego dla wielu rodziców chwila nadania dziecku „tożsamości’ jest wyjątkowym i pełnym emocji momentem. Rodzicom często zależy na tym by ich dziecko wyróżniało się z tłumu rówieśników, w związku z tym rezygnują z popularnych, słowiańskich imion i decydują się na imiona oryginalne, obcojęzyczne, a niekiedy nawet „dziwaczne”. Czy słusznie?

Jak wybrać imię dla dziecka

W życiu niekiedy spotykamy się z ludźmi o nietypowych, a nawet osobliwych imionach. W 1985 roku po raz pierwszy nadano imię Solidariusz, które miało być hołdem na część NSZZ „Solidarność”. Ponieważ szczęśliwi rodzice często dają się ponieść fali emocji związanym z narodzinami dziecka Rada Języka Polskiego opracowała „Zalecenia dla Urzędów Stanu Cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej”. Według tych zasad imiona dla dzieci powinny być przyswojone przez język polski (Wiktor nie Victor), nie mogą pochodzić od nazw geograficznych (Dominikana) i przede wszystkim nie powinny poddawać pod wątpliwość jakiej płci jest dziecko je noszące. Urzędnicy muszą także ocenić czy zaproponowane przez rodziców imię jest zgodne z polskimi zasadami gramatycznymi oraz czy nie wyszło już z użycia. Imiona archaiczne dopuszczane są do użytku tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy wcześniej występowały w rodzinie i stanowią rodzinną tradycję.

Ustępstwa i odmowy ze strony Urzędu Stanu Cywilnego

W niektórych, wyjątkowych sytuacjach pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego mogą zgodzić się na ustępstwa i pozwolić na nadanie dziecku imion zawierających dwie, powtarzające się spółgłoski (Izabella) lub na nadanie modnego imienia w jego oryginalnej formie (Jessica). Natomiast nie ma możliwości, aby dziecięce imię było zdrobnieniem (Marysia) lub by dziecko posiadało więcej niż dwa imiona pisane oddzielnie bez łącznika. Z całą pewnością urzędnicy nie wyrażą także zgody na przypisanie dziecku imienia, które może je ośmieszyć lub mającego pejoratywny wydźwięk.

Wybierając dla swojego dziecka oryginalne imię najlepiej jest dobrze zastanowić się nad słusznością decyzji. Imię i nazwisko stanowią życiową wizytówkę i doprawdy lepiej nie przekombinować.