O pieniądzach na wesoło

Monety towarzyszą człowiekowi od dobrych kilku tysięcy lat. Są symbolem zamożności i źródłem pożądania większości ludzi. Co jakiś czas pojawiają się monety, które zamiast pożądania wywołują lawinę śmiechu.

Monety coraz częściej oprócz funkcji płatniczej posiadają funkcję artystyczną, zwłaszcza jeżeli chodzi o limitowane serie monet okolicznościowych. Jednymi z takich monet są numizmaty z serii Head-Quarters, które prezentują poszczególne stany USA. Równocześnie pojawiły się parodie tych monet, które  w dowcipny sposób komentują ważne wydarzenia (zarówno z życia politycznego jak i rozrywkowego).

 Kontrowersyjny Stan Waszyngton

Stołeczny stan Stanów Zjednoczonych doczekał się dwóch parodii monety z serii Head-Quarters. W oryginale na awersie monety znajdował się łosoś skaczący z wody z Mount Rainier, w tle zaś napis: „The Evergreen State“.

Pierwsza parodia monety pokazuje Billa Clintona siedzącego za drzewem i palącego cygaro oraz Monikę Levinsky w niedwuznacznej sytuacji. Druga moneta nawiązuje do tej samej tematyki, z tym, że były prezydent siedzi za biurkiem, natomiast Monika klęczy pod biurkiem.

Na awersach obu p[arodii oraz oryginału znajduje się wizerunek prezydenta Jerzego Waszyngtona. Ciekawe co by powiedzieli nasi politycy na taką parodię. Na przykład Adam Hofman ukazany podczas skoku ze spadochronem, ale bez spadochronu, albo Palikot w dredach i ze skrętem w ustach.

 

Nieziemski stan

Na awersie monety dedykowanej Nowemu Meksykowi znajduje się głowa typowego Aliena (tak zwanego Szarego). Ponoć statek kosmiczny z takim ufokiem miał rozbić się w Roswell w stanie Nowy Meksyk 2 lipca 1947 roku. Od tej pory stan ten kojarzony jest z kosmitami oraz niepłynną Strefą 51.