Nie zawsze działania Anonimowych odbierane są pozytywnie i budzą wiele kontrowersji. Kojarzeni są z dowcipami w Internecie, a niektórzy zarzucają im propagowaniem złych treści. Chcesz się przekonać, co kryje się pod maską Guy’a Fawkes’a? Poznaj działalność Anonimowych i wyrób sobie własne zdanie.
Anonymous to jedna z najbardziej znanych grup aktywistów internetowych na świcie. Sprzeciwiają się między innymi korupcji, cenzurze w Internecie i nie tylko, szeroko pojętemu konsumpcjonizmowi, a także wpływowi Kościoła katolickiego na życie obywatela. Wiele ataków i dowcipów Anonimowych budzi sporo kontrowersji, jednak coraz częściej można zobaczyć ich działających w słusznej sprawie.
Operacja Titstorm
Działania przeprowadzone w 2010 przez Anonimowych wymierzone były w australijski rząd, który planował usunąć z Internetu część złej treści : głównie chodziło o materiały animowane, sceny z kobietami o małym biuście lub wytryskiem u kobiet. Hackerzy zaatakowali rządowe strony oraz serwis parlamentu. Po ataku DDoS hackerzy zapchali skrzynki polityków setkami niedozwolonych materiałów. Ciekawe jak na taki atak zareagowałby taki Adam Hofman, albo Tusk, czy Ryszard Kalisz. Urban pewnie byłby zachwycony. Niemniej po tym ataku wielu zaczęło postrzegać Anonimowych jako propagatorów złej treści w internecie. Samym hackerom chodziło o walkę z cenzurą w Internecie jako taką.
Operacja Darknet
Walka o słuszną sprawę nie jest obca Anonimowym, którzy postanowili walczyć z dziecięcą złą trescią. Hackerzy nie są zwolennikami odgórnego narzucania moralności i w związku z tym sprzeciwiają się blokowania stron z taką treścią . Inaczej jest jednak z treścią dziecięcą dziecięcą – w tym przypadku dzieje się wielka krzywda, a ofiarami padają niewinne dzieci.
Hacktywiści z Anoniumous wypowiedzieli się w tej sprawie:
„Zdejmując Freedom Hosting udało nam się zlikwidować ponad 40 stron z nielegalną treścią dziecięcą, w tym Lolita City, jedną z największych do tej pory stron internetowych z zawierającą więcej niż 100 GB materiałów. Zamierzamy kontynuować działania, które nie tylko skierowane są na Freedom Hosting, ale również każdy inny serwer zwierający, promujący lub wspierający taką treść.”
Hakerzy opublikowali wówczas 1589 nazwisk i adresów IP użytkowników strony Lolita City. Oby tak dalej.
Walka z dyktatem rządów
Hackerzy bardzo mocno zaangażowali się w walkę z wszelkim dyktatem rządowym oraz reżimem. Aktywnie wspierali Wiosnę Arabską oraz Ruch Oburzonych, blokując miedzy innymi rządowe serwisy. Aktualnie bardzo głośno jest o atakach hackerskich wymierzonych w Koreę Północną, która grozi użyciem broni jądrowej.
Operacja Blitzkrieg
Hacktywiści z Anonymous postanowili wypowiedzieć wojnę neofaszystom i nacjonalistom. 2 maja 2011 roku Anonymous rozpoczęło operację Blitzkrieg – zaatakowane zostały fora internetowe i serwisy, które propagowały faszyzm. Ponadto upubliczniono imiona i nazwiska oraz adresy zamieszkania, numery telefonów oraz adresy mailowe nacjonalistów.