Obowiązki na stanowisku księgowego

Zapotrzebowanie na księgowych stale rośnie i coraz więcej osób interesuje się tym zawodem. Może on zagwarantować bardzo dobre zarobki i pozwolić na znalezienie szybko popłatnego zajęcia dla siebie. Zostanie księgowym nie jest skomplikowaną czynnością, można między innymi wybrać się na kurs księgowości, aby dzięki niemu dowiedzieć się w zakresie tego fachu wszystkiego.

Czym zajmuje się księgowy?

Księgowym jest osoba, której głównym zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, a także zajmuje się ona zbieraniem oraz ewidencjonowaniem i magazynowaniem różnych dokumentów takich jak faktury, wpisuje je do systemów księgowych, analizuje dane, rozlicza je, aby firma posiadała dobrze prowadzone sprawy formalne. Zalicza się tutaj sprawy związane ze zobowiązaniami podatkowymi w firmie, z jej rozliczeniami statystycznymi. Nierzadko księgowy pomaga też w podejmowaniu decyzji kluczowych dla działania firmy z punktu finansów. Księgowy także zajmuje się współpracą z urzędami, w szczególności urzędem skarbowym.

Chcąc zostać księgowym i posiadając już do tego odpowiednie przygotowanie, na początku przeważnie otrzymuje się niskie stanowiska, ale jeżeli posiada się doświadczenie i wiedzę, wtedy można awansować na wyższe stanowiska. Najbardziej popłatne jest stanowisko głównego księgowego, którego zadaniem jest zajmowanie się wszelkimi sprawami finansowymi w firmie, w tym oczywiście księgowymi, dodatkowo administracyjnymi. Od osoby zatrudnionej na stanowisku głównego księgowego wymaga się bardzo dobrej znajomości przepisów, a także należy posiadać bogate doświadczenie zawodowe.

Kompleksowa wiedza to podstawa

Przy prowadzeniu spraw księgowych konieczne jest posiadanie przekrojowej wiedzy w tym zakresie, aby można było realizować swoje zobowiązania. Dlatego też księgowy musi posiadać gruntowne wykształcenie oraz biegłość w wykonywanych czynnościach. Ważne jest też doszkalanie się, ponieważ przepisy ulegają ciągłym zmianom, więc jest to praca, która wymaga inwestycji i poświęcania nieraz dużo czasu na jej realizowanie.