Obowiązki właściciela restauracji, czyli menu i skirting

Jeśli samodzielnie prowadzisz restaurację z pewnością zdajesz sobie, jakie wiele wysiłku to wymaga. Oprócz tych najbardziej oczywistych spraw, takich jak przygotowywanie posiłków czy robienie zakupów, właściciel musi zadbać o to szereg dodatkowych czynności, które składają się na sukces restauracji. Oczywiście nie wykonuje ich wszystkich samodzielnie, musi jednak sprawować pieczę nad pracownikami, którzy się nimi zajmują i regularnie sprawdzać, jak wywiązują się ze swoich obowiązków. Właściciel restauracji na co dzień podejmuje też szereg mniej i bardziej istotnych decyzji, które składają się na efektywną pracę restauracji i pozytywną opinię o niej w oczach klientów. Do jego obowiązków należy chociażby układanie menu.

To on musi zdecydować, które potrawy powinny zagościć w nim na stałe, a z których lepiej zrezygnować. Oczywiście konsultuje się przy tym z pracownikami, którzy są w stanie ocenić, jakie dania cieszą się największą popularnością wśród klientów, niemniej jednak to właśnie w rękach właściciela leży ostateczna decyzja. Właściciel restauracji musi dbać także o jej wygląd. Tu także wskazana jest konsultacja z dekoratorem wnętrz. Ostateczny wystrój restauracji powinien być kompromisem między wizją właściciela, a projektem dekoratora. Właściciel może na przykład zdecydować o tym, jakiego koloru będzie bielizna stołowa w jego restauracji.

Obrusy i serwetki to bardzo ważne elementy, które odgrywają istotną rolę w kształtowaniu charakteru całej restauracji. Doświadczony dekorator podpowie mu na przykład, jaki skirting do nich dobrać i jakiego koloru powinny być pozostałe dodatki umieszczone w pomieszczeniu. Jeśli dekorator, z którego usług korzysta właściciel ma doświadczenie w branży restauracyjnej, podpowie mu także , który obrusy producent jest najbardziej godzien jego zaufania. Obrusy wykorzystywane w restauracjach muszą bowiem charakteryzować się wysoką wytrzymałością i odpornością na działanie czynników chemicznych. Inaczej szybko zniszczą się i odbarwią. Opierając się na fachowych radach dekoratora właściciel restauracji jest w stanie wybrać obrusy i serwetki, które spełnią oczekiwania klientów i jego samego.