Odkurzacz piorący – najważniejsze parametry

Odkurzacz piorący jest maszyną niezbędną jeśli dużą powierzchnię w firmie czy obiekcie zajmuje wykładzina lub dywan. Odkurzacze piorące są wykorzystywane najczęściej przez firmy sprzątające, do prania dywanów w szkołach i przedszkolach oraz w zakładach, gdzie znajduje się wykładzina przemysłowa. Dobrej jakości odkurzacz piorący oraz odpowiedni płyn do prania dywanów jest odpowiedzią na to jak zadbać o czystość oraz stan wykładziny.

Jaki odkurzacz piorący do dywanów i wykładzin?

Odkurzacze piorące dzielą się na te standardowe oraz te z funkcją odkurzania na sucho oraz na odkurzacze piorące pchane i te z rurą. Odkurzacz wybieramy w zależności od wielkości czyszczonej wykładziny. Do miejsc takich jak szkoły i przedszkola, gdzie dywany są mniejsze, wybieramy odkurzacz z rurą, natomiast mocniejszy odkurzacz pchany sprawdzi się podczas prania wykładzin przemysłowych np. w zakładach. Przy wyborze dobrej maszyny do prania dywanów musimy zwrócić uwagę na parametry, takie jak moc, siła ssania oraz wielkość zbiornika.

Kiedy warto kupić odkurzacz piorący?

Profesjonalne odkurzacze piorące są przeznaczone przede wszystkim dla firm sprzątających, sprawdzą się także do czyszczenia wykładzin przemysłowych, na których pojawiają się głębokie zbrudzenia oraz do czyszczenia dywanów o dużej powierzchni np. w szkołach i przedszkolach. Jeśli mamy do czynienia z wykładziną przemysłową w dużych halach lub zakładach produkcyjnych, warto zainwestować w tego typu sprzęt. Im większa powierzchnia do prania, tym bardziej opłacalny zakup maszyny do prania dywanów. Zakup odkurzacza przemysłowego nie będzie opłacał się w warunkach domowych, restauracjach czy małych hotelach, gdzie rozsądniejszą opcją będzie po prostu zlecenie firmie sprzątającej prania dywanu raz na jakiś czas.

Jakie są rodzaje odkurzaczy do prania?

Maszyny do prania dywanów dzielą się na odkurzacze piorące oraz na odkurzacze przeznaczone do pracy na mokro i sucho. Odkurzacze na mokro-sucho, czyli odkurzacze z funkcją prania posiadają akcesoria, które pozwalają na dostosowanie trybu czyszczenia wykładziny, są więc wielozadaniowe. Wymiana nie wymaga specjalnego przeszkolenia czy pomocy serwisanta. Wyraźna instrukcja obsługi pozwoli na samodzielną wymianę. Przy pomocy tego urządzenia jesteśmy w stanie najpierw odkurzyć powierzchnie i kolejno wyprać ją przy użyciu detergentu do prania dywanów. Odkurzacze na mokro-sucho często posiadają filomaty, czyli specjalne ssawo-ściągaczki. Odkurzacze piorące natomiast nie posiadają funkcji odkurzania na sucho; rozprowadzają roztwór wody z płynem, po czym odsysają środek wraz z rozpuszczonym brudem. Warto pamiętać, że przed użyciem odkurzacza piorącego musimy potraktować wykładzinę odkurzaczem zwykłym. Odkurzacze piorące dzielimy na te z ssawą na rurze, jak np. Taski Aqumat 20 oraz na te pchane, bez rury, np. Taski Procarpet 45. Dostępne rodzaje odkurzaczy sklep.cleanway.pl

Pranie wykładzin może odbywać się na dwa sposoby.

Metoda ekstrakcyjna, której celem jest gruntowne czyszczenie tkaniny. Wykorzystywane jest również do prania tapicerek samochodowych oraz meblowych. Polega na rozprowadzeniu roztworu wody i dobrego płynu do prania na wykładzinę, a następnie odessaniu go wraz z brudem. Brud pod wpływem środka rozpuszcza się i odrywa od wykładziny, która zostaje lekko wilgotna i wysycha w ciągu paru godzin.

Metoda kapsulacji, która jest najszybszą formą czyszczenia dywanów. Maszyna rozpyla niewielką ilość środka czyszczącego na powierzchnię wykładziny i delikatnie wciera roztwór. Zabrudzenia zbierają się w mikro kapsułki, które następnie zostają wciągnięte. Metoda kapsulacji służy jako metoda odświeżania wykładziny. Jest bardziej ekonomiczna i regularnie stosowana pozwala na rzadsze wykonywanie gruntownego prania metodą ekstrakcyjną.

Jaki środek do prania wykładzin?

Sukcesem w dbaniu o dywan czy wykładzinę przemysłową oprócz zakupu odpowiedniego odkurzacza piorącego jest dobranie dobrego płynu do prania dywanów. Warto zdecydować się na preparat popularnych i pewnych marek jak np. marka Taski, która jest profesjonalnym producentem specjalistycznych preparatów o mocnym działaniu. Preparat do prania dywanów powinien zawierać technologię ONT, czyli technologię neutralizacji zapachów. Powinien posiadać informacje na temat bezpieczeństwa dla wszystkich rodzajów dywanów (również wełnianych). Warto zainwestować w płyn, który tworzy specjalną powłokę chroniącą przed dostawaniem się kolejnych warstw brudu do głębszych struktur dywanu oraz zawierający działanie antybakteryjne. Jednym z najczęściej wybieranych dobrych płynów do maszynowego prania wykładzin jest Taski Tapi Extract, jeden z mocniejszych preparatów.

Odkurzacz piorący – najważniejsze parametry

Siła ssąca – to od niej zależy skuteczność czyszczenia. Im trudniejsze do usunięcia zabrudzenia na wykładzinie, tym większa powinna być siła ssania. Siła ssąca wyrażana jest w watach (W) lub w paskalach (kPa), w obu przypadkach im większa wartość tym większa siła ssania.

Moc odkurzacza – jak w przypadku wszystkich odkurzaczy, im większa moc tym dokładniejsze czyszczenie, a także szybsze wykonanie pracy.

Wydajność – niektóre marki odkurzaczy podają ich teoretyczną wydajność. Podaje się ją w czyszczonych metrach na godzinę.

Pojemność zbiorników – rzecz niezwykle ważna gdy zależy nam na komfortowym praniu wykładzin i dywanów o dużych powierzchniach. Dużym zbiornikiem możemy nazwać taki o pojemności 30-40 L, jak np. Taski Procarpet 30. Dzięki zbiornikowi o dużej pojemności wymiana roztworu i wylewanie brudnej wody będzie wymagane znacznie rzadziej.

Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź na sklep.cleanway.pl

Zakup odkurzacza piorącego powinien być przemyślany. Warto w tym celu skontaktować się z firmą, która zajmuje się dystrybucją oraz serwisowaniem tego typu maszyn czyszczących. Klient ma szansę zaczerpnąć rady profesjonalistów lub poprosić o dobranie dobrego odkurzacza do powierzchni w firmie czy obiekcie.