Plany marketingowe – dodaj wartość

Niedawno uświadomiłem sobie jak proste jest odniesienie sukcesu w marketingu. Proste, jednak często zapomniane, ukryte pod różnymi teoriami biznesowymi, planami marketingowymi, które chociaż są przydatne i mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy mogą jednak prowadzić do zaciemnienia tego, co jest naprawę ważne w prowadzeniu dobrego biznesu. Bo spójrzmy prawdzie w oczy. Plany marketingowe nie są wszystkim co biznes potrzebuje. Oczywiście są niezwykle przydatne, ale nawet najlepsze plany marketingowe nie zapewnią, że firma będzie sama przynosić przychody. To podobnie jak z bardzo dobrymi pomysłami, jeśli nie są realizowane, nic z nich nie będzie. Najważniejsza jest egzekucja. Dodajmy, szybka egzekucja.

Dla nieprzekonanych do tego, że szybka realizacja pomysłu, a co za tym idzie planu marketingowego – bardziej lub mnie profesjonalnego – warto wziąć pod uwagę, że wiele obecnie dużych firm powstało na pomysłach, które już wcześniej były wymyślone. Ich twórcom brakowało jednak samozaparcia i chęci ich realizacji – dzięki temu miliony zarobił ktoś inny.

Plany marketingowe – co jest ważne, aby odnieść sukces marketingowy?

Aby odnieść sukces marketingowy, wystarczy, że dodasz wartość i dasz ludziom coś prawdziwego, coś co naprawdę chcą. To czego chcą możesz relatywnie łatwo dowiedzieć się dzięki temu że istnieje takie coś jak badania marketingowe. Niekoniecznie przy tym musisz do nich angażować ogromne środki. Badaniem marketingowym może też być zadanie pytania na Facebooku i poczekanie na odpowiedzi od znajomych czy fanów. Oczywiście nie jest to zbyt dokładny sposób – ale cóż, od czegoś warto zacząć. Jest to lepsze nic ruszanie w ciemno, bez żadnych informacji o tym jak przygotować plany marketingowe i na jakich informacjach się oprzeć. Zrobienie czegoś unikalnego jest lepsze, jednak nie musi być znowu aż tak kompletnie unikalne. Droga jest prosta: Oferuj wartość, otrzymuj zapłatę.

Pomysł dodawania lub zapewniania wartości jest naprawdę prosty, jednak jest bardzo wiele obszarów działania różnych firm, na których zupełnie nie dodaje się wartości. To nie wina marketingu takich firm. To wina osób odpowiedzialnych w nich za plany marketingowe – ich przygotowanie, wdrożenie i kontrolę.

Jak możesz dodać wartość i włożyć ją w plany marketingowe?

Robimy to poprzez:

  • Zapewnienie zaspokojenia podstawowych potrzeb, np. dobrej żywności i efektywnej opieki zdrowotnej.
  • Zapewnienie zdrowej rozrywki, relaksu, zabawy i gier.
  • Zapewnienie edukacji i możliwości do ulepszenia jakości życia
  • Zapewnienie coachingu, mentoringu i pomaganie ludziom w realizowaniu ich pełnego potencjału.
  • Opiekowanie się zwierzętami, roślinami i środowiskiem, aby uczynić całą planetę zdrowszą

Check plany marketingoweCzy robisz jedną z tych rzeczy, pod kątem użycia ich w planie marketingowym? Jeśli nie, zapytaj sam siebie czy Twój biznes na pewno dodaje wartość. Poniżej przedstawiam dwa kluczowe punkty, na które wszystkie plany marketingowe muszą zwracać uwagę, a które pomogą Ci zdecydować czy Twój biznes dodaje wartość:

  • Wartość jest dobra dla każdej zaangażowanej osoby. Branie od jednej osoby i dawanie drugiej nie dodaje wartości. To gra z wartością zero.
  •  Mówienie nie dodaje wartości. Jest kilka systemów networkingowych, które uczą że jeśli spotkasz odpowiednich ludzi i dasz im możliwości zrobienia biznesu to wtedy dodajesz wartość. To może być prawdą. Marketing jest dobry tylko wtedy gdy masz coś do sprzedania. Marketing nie działa, jeśli produkt bądź usługa, którą przygotowała firma, jest, lekko mówiąc, beznadziejny. Marketing nie działa, jeśli plany marketingowe firmy nadają się co najwyższej do kosza i nie są profesjonalnie przygotowane w oparciu o aktualne informacje.