Nowoczesne systemy wentylacyjne

Istotną zasadą poprawnego działania układu wentylacja klimatyzacja jest wyciąganie powietrza zużytego z lokalizacji i pomieszczeń wyzwalających ich najogromniejsze stężenie tzn. kuchni, łazienek, wc, garderób. Rześkie powietrze nawiewamy aczkolwiek do pomieszczeń, w których śpimy i wypoczywamy, czyli do sypialni i pomieszczeń dziennych. Pamiętać trzeba, aby wentylacja funkcjonowała odpowiednio musi odbywać się luźny transfer powietrza od nawiewu do wyciągu. Pozyskujemy to poprzez zapewnienie przepływu strumienia powietrza między pomieszczeniami przez kratki drzwiowe lub podcięcia 15 -20 mm w stolarce drzwiowej.
System wentylacji mechanicznej potrzebuje stworzenia układu rur wentylacyjnych wywiewnych – likwidujących powietrze stare oraz nawiewnych – doprowadzających powietrze świeże. Wentylacja mechaniczna to w pełni kontrolowana, niezależna od czynników atmosferycznych forma cyrkulacji powietrza. Natomiast wentylacja naturalna – grawitacyjna – to naturalna wymiana powietrza osiągana na w rezultacie różnicy ciśnień lub różnicy temperatur powodującej zmiany w gęstości powietrza występującego wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Pamiętać trzeba, że porządne systemy wentylacyjne mają działać, lecz nie mogą być wyczuwalne w postaci ruchu strug powietrza. Złotą zasadą konstruowania struktur kanały wentylacyjne jest zasada najkrótszych kanałów – niskie spadki ciśnień. Motorem przedstawionego układu wentylacyjnego są wentylatory nawiewne i wywiewne lub zespolone centrale wentylacyjne.
Należy pamiętać, że właściwa wentylacja pomieszczeń jest ogromnie ważna w każdym domu, budynku.