Porównanie korzyści między rynkami mieszkań


Kupno własnego mieszkania to bardzo trudny wybór.

Ludzie decydujący się na taki zakup muszą rozważyć czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy decydujemy się na nowe. Każdy z tych wyborów ma swoje wady oraz zalety.

Porównanie korzyści

Nowe mieszkania, z zasady, są dużo droższe niż te, wykupywane od kogoś. Wyjątkiem są mieszkania w luksusowych dzielnicach, gdzie cena za używane mieszkanie potrafi być parokrotnie wyższa od mieszkania z rynku pierwotnego. Cztery kąty, które kupujemy od dewelopera są w stanie surowym, mamy więc gołe ściany, które możemy urządzić według naszego gustu i upodobań. Tym sposobem odpada nam remont, który często spotyka ludzi wykupujących mieszkanie od osoby prywatnej. Remont starego mieszkania potrafi być koszmarem, często okazuje się, że trzeba w niego włożyć kolosalne sumy, które są równowartością nowego lokalu.

Decydując się na nowy lokal inwestujemy kapitał, więc jeśli po jakimś czasie będziemy chcieli zmienić miejsce zamieszkania, drożej sprzedamy własność. Kolejną sprawą, którą można porównać jest utrzymanie mieszkania. Nowe apartamenty budowane są z wykorzystaniem lepszych materiałów izolacyjnych, płacimy więc mniej za ogrzanie swojego gniazdka. Stare budownictwo może spowodować, że nasze rachunki za energię będą dużo droższe. Decydując się na mieszkanie w dużym blokowcu, który stoi na starym osiedlu musimy się liczyć z problemami, jakie możemy mieć przy znalezieniu miejsca parkingowego. Na nowoczesnych osiedlach ten szkopuł został rozwiązany, mamy do dyspozycji miejsca przed budynkiem albo w jego podziemiach, bądź na dachu.

Ważną kwestią jest też to, czy mieszkanie będziemy kupować za gotówkę czy postaramy się o kredyt z banku. I tutaj również przewagę mają mieszkania nieużywane, bowiem banki chętniej dają kredyt na nowe lokale. Atutem mieszkania umieszczonego w starym budownictwie może być jego lokalizacja. Taki budynek może być zlokalizowany w centrum bądź w jego bliskim sąsiedztwie, nowe budownictwo, z reguły znajduje się na obrzeżach miast.

Analizując powyższe czynniki widać, że mieszkania deweloperskie są opcjami bardziej opłacalnymi. Więc jeśli inwestujemy swój kapitał to warto postawić na nowe budownictwo. Nie stracimy energii i czasu na poszukiwanie miejsca parkingowego oraz na ewentualny remont, który nas czeka w starym mieszkaniu.