Problemy współcznesnego społeczeństwa.

Rozmawiając o problemach z uzależnieniami stereotypowo myślimy o problemach związanymi z braniem narkotyków i piciem alkooholu. Jednak coraz częściej spotykane są uzależnienia wśród dzieci i młodzieży od komputera i gier. Wirtualny świat jest tak wciągający młodego człowieka, że umysł nie potrzebuje już naturalnych czynników zewnętrznych takich jak spotkania z rówieśnikami, poznawanie nowej wiedzy. Często dzieci zapominają o jedzeniu i mają problemy ze snem. W takich sytuacjach niełatwo jest dać sobie radę bez bez pomocy osoby, która wie jak pomóc.

Większe trudności z przyswajaniem wiedzy nie zawsze oznacza braku chęci do nauki i umiejętności skupienia swojej uwagi przez dłuższy okres czasu. Czasami wynika to z przyczyn jak dysleksja, czyli trudności w nauce . Pomimo nauki według nowoczesnych metod nauczania dorosły ma problemy z przyswojeniem materiału. Psychoterapia określa, że dysleksja okazuje się że może być dziedziczona ponieważ według najnowszych wyników badań genetycznych wiadomo, że ta dysfunkcja jest zapisana w ludzkim genotypie.

Na spowolnienia w uczeniu się dzieci i młodzieży zaczęto zwracać uwagę już ponad sto lat temu. Dopiero w połowie XX wieku rozpoczęto wprowadzać w placówkach szkolnych program dodatkowych lekcji korekcyjno-wyrównawczych. Na nich dzieci ćwiczyły według indywidualnie stworzonych programów ciągłe powtarzanie uczonych informacji. Dzięki zaangażowaniu dwóch półkul w mózgu proces nauki i zapamiętywania staje się bardziej gruntowny.Takie zajęcia najczęściej prowadzi psycholog Wrocław.