Rany i ich leczenie

Rany na naszym ciele, zazwyczaj tworzą się w przypadku wystąpienia urazu, który może być spowodowany różnymi czynnikami, czy to fizycznymi, czy też mechanicznymi lub chemicznymi.

Jednak rany mogą powstawać także w wyniku przebiegu niektórych chorób, dobrym przykładem może tutaj być, chociażby stopa cukrzycowa, schorzenie, które jest częstym zjawiskiem u pacjentów chorujących na cukrzycę. Proces leczenia ran często może być długotrwały, zwłaszcza jeżeli rany są głębokie i rozległe. W zależności od rodzaju rany istnieją odpowiednie metod, które mogą pomóc je usunąć.

Różne rany, różne sposoby ich leczenia

Rany nie muszą od razu oznaczać poważnych uszkodzeń ciała. Ran, możemy nabawić się także podczas wykonywania naszych codziennych obowiązków — np. nosząc niewygodne lub zbyt ciasne buty, na naszych stopach tworzą się odciski, a ich usunięcie nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza jeśli powstają w miejscu często uciskanym przez różnego rodzaju buty. Usuwanie odcisków można spróbować rozpocząć od zastosowania specjalnych plastrów, zawierających kamforę oraz kwas salicylowy, które mają za zadanie złuszczyć stopniowo problematyczny odcisk. Odciskom możemy też zapobiegać, co będzie znacznie bardziej rozsądnym rozwiązaniem, wystarczy zaopatrzyć się w wygodne wkładki do butów, które sprawią, że będą one lepiej dopasowane do naszej stopy. Dzięki zapobieganiu w przyszłości nie będzie konieczne usuwanie odcisków.

Odciski to jednak nie tak duży problem i właściwie schorzenie, z którym da się żyć. Jednak niestety w naszym życiu, możemy spotkać się z gorszymi rodzajami ran, jakimi są np. oparzenia. Leczenie oparzeń to już nie taka prosta sprawa, a skuteczność i powodzenie terapii w tym przypadku, zależy głównie od stopnia oparzenia i powierzchni skóry, jaka uległa urazowi. Oparzona powierzchnia ciała, niestety ma bardzo dużą tendencję do kolonizacji jej przez różnego rodzaju bakterie, co w przypadku bardzo rozległych oparzeń, może skończyć się wręcz śmiercią z powodu zakażenia ogólnoustrojowego, jakim jest sepsa. Leczenie oparzeń opiera się o stosowanie specjalnych, jałowych opatrunków, nasączonych składnikami sprzyjającymi gojeniu ran. W cięższych przypadkach konieczny być może przeszczep skóry z innych, zdrowych części ciała.