Stosunek Polaków do śmieci…

Środowisko naturalne ulega degradacji. Wpływają na to śmieci, ogrzewanie domostw, poruszanie się po mieście. Dużą rolę w ekologii ma samo uświadamianie. Obecna segregacja odpadów zmierza w dobrą stronę, ale czy przyjęła się w stu procentach?

Pamiętać musimy o tym, że mamy pewne tyły w stosunku do krajów bardziej zamożnych. W Skandynawii dla przykładu, proces segregacji jest czymś naturalnym. Nikt nie wyobraża sobie wyrzucania resztek ,,gdzie popadnie”. Wynika to jednak z kultury oraz lat praktyki.

,,Recykling naturalny”

Od wielu lat istnieją punkty, które z wielką chęcią przyjmują niechciane elementy. Skup złomu to miejsce owiane różną sławą. Najczęściej jednak kojarzy się nam z niezbyt przyjaznym wizerunkiem mężczyzny, który w ten sposób zbiera pieniądze na mało szlachetny trunek.

Sytuację na rynku może zmienić nieco zastosowanie skupów online. To miejsca innowacyjne, które pozwalają na określenie odpadów (na stronie) oraz ich wycenę. Następnie przyjeżdża po nie kurier, który jest łącznikiem pomiędzy klientem oraz punktem docelowym. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że z takiego rozwiązania szczególnie chętnie korzysta się podczas jesiennych porządków.

Lepiej funkcjonuje skup miedzi, ponieważ to materiał od lat pożądany. Złomiarze mają jednak pewne nienaturalne zachowania, które trzeba wyplenić. Mowa tutaj o rozbieraniu funkcjonalnych elementów otoczenia ze względu na ich potencjalną wartość w skupach. W ten sposób z miast zniknęło na przykład wiele ławek, śmietników oraz tabliczek informacyjnych.

Podział śmieci

Lata praktyki powinny poprawić sytuację, ale obecnie w pojemnikach na odpady znajdujemy różne ,,ciekawostki”. Niektórzy nie zdają sobie do końca sprawy z plastiku, szkła albo też makulatury. W efekcie wrzucają wszystko do jednego worka, co skutecznie niweczy trudy całej reszty mieszkańców. W zależności od wyników, osiedle płaci dodatki za odpady komunalne. Zmiany są jednak dosyć widoczne w innym aspekcie, gdy mówimy o śmieciach mokrych.

W większości domostw znajdują się obecnie dwa pojemniki, które ułatwiają dalszą utylizację. To dobry prognostyk na następne lata. Za podobny trzeba uznać opłaty za plastikowe torby. Dodatkowy wydatek jest powodem do refleksji i skutecznie zachęca do wielokrotnego użytku siatek, które do niedawna wyrzucano za każdym razem.