Rodzaje rowerów, przeczytaj

Rodzaje rowerów

 

Codziennie szczególnie latem spotykamy na drogach wiele różnych rowerów. Nie wszystkie potrafimy nazwać inaczej niż po prostu rower, stąd pomysł by przygotować listę najpopularniejszych rowerów, które spotkamy na polskich ulicach.

 

Rower górski

 

Jego naturalne środowisko to wzniesienia oraz podjazdy i generalnie jazda poza asfaltem. Mimo to często spotykamy go również na nizinach, co przy naszych dziurawych drogach ma sporo sensu. „Góral” ma koła o średnicy 26 cali, jednak coraz popularniejsze stają się też koła 29 calowe oraz 27,5 calowe. Zazwyczaj grube opony, o szerokości powyżej 1,75 cala z wyraźnym bieżnikiem. Tego typu rower, zależnie od zastosowanego osprzętu, ma 21, 24 lub 27 przełożeń, które umożliwiają jazdę z różną prędkością i w różnych warunkach.

 

Bmx

 

Jest mały, zwinny, rowerek nadaje się do używania głównie w miastach. Z powodu małych, 20-calowych kół, a właściwie kółek oraz tylko jednego biegu BMX kompletnie nie nadaje się na dłuższe wycieczki czy wyprawy do lasu. Odróżnia go także możliwość dowolnego okręcania kierownicą bez plątania się linek hamulcowych

 

Rower miejski (inaczej holender)

 

Tu rama jest przeważnie bez prostej górnej rury, co ułatwia zajmowanie miejsca na rowerze. Pozycja rowerzysty jest bardzo wygodna, dzięki miękkiemu i szerokiemu siodełku oraz wyprostowanej pozycji. „Obowiązkowe” wyposażenie to bagażnik oraz zwykle koszyk z przodu, które pozwalają bezpiecznie przewozić zakupy. Przednie i tylne oświetlenie oraz błotniki także należą do standardowego wyposażenia rowerów miejskich.

Oprócz tego wyróżniamy rowery szosowe oraz trekkingowe, ale o nich przy innej okazji